Reklama

Wiadomości

Z zarządu na fotel prezesa. PGE PAK Energia Jądrowa z nowym szefem

Autor. PGE PAK EJ / mat. prasowe

Dr Tomasz Nowacki został nowym szefem „atomowej” spółki Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK. Już wcześniej zasiadał w zarządzie firmy, która chce budować elektrownię jądrową we współpracy z koreańskim KHNP.

Informację o powołaniu Tomasza Nowackiego na prezesa PGE PAK Energia Jądrowa jako pierwsza podała Polityka Insight. Te doniesienia potwierdziło redakcji Energetyka24 biuro prasowe Polskiej Grupy Energetycznej.

Dr Tomasz Nowacki do PGE PAK EJ trafił w maju 2023 r. Nastąpiło to kilka miesięcy po tym, jak PGE i należący do Zygmunta Solorza ZE PAK, powołały spółkę celową do realizacji projektu jądrowego.

Wcześniej Nowacki przez kilka lat kierował Departamentem Energetyki Jądrowej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Reklama

Atom od Koreańczyków

O projekcie, który PGE PAK EJ chce rozwijać razem z koreańskim KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power), jest ostatnio ciszej. Spółki doczekały się co prawda decyzji zasadniczej od MKiŚ, ale nastąpiło to 24 listopada ub. r. Od tego czasu – być może z powodu zmiany rządu – nie było nowych informacji o postępach. Nowy prezes PGE Dariusz Marzec na początku kwietnia powiedział jedynie, że spółka szykuje się do rozmów z rządem w tej sprawie.

W styczniu br. przedstawiciele KHNP zapowiadali, że podpiszą umowę z polskimi partnerami w zakresie wykonania studium wykonalności projektu. Czy tak się stało? Żadna ze stron o tym nie informowała.

Reklama

Plan PGE PAK EJ na rozwój atomu jest następujący: spółka chce we współpracy z KHNP postawić dwa bloki jądrowe z reaktorami APR-1400 (dostarczonymi przez podmiot z Korei Południowej). Elektrownia jądrowa ma powstać w Wielkopolsce, w gminie Konin, na terenach graniczących z elektrownią należącą do grupy ZE PAK.

Reklama

Komentarze

    Reklama