Reklama

Wiadomości

Projekt budowy elektrowni jądrowej w gminie Konin. PGE przygotowuje się do rozmów z rządem

Fot. PGE
Fot. PGE

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin – poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.

Reklama

Prezes PGE Dariusz Marzec poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej, że spółka będzie rozmawiać z rządem o planowanym projekcie budowy elektrowni jądrowej w gminie Konin. To przedsięwzięcie, które ma być realizowane wspólnie z ZE PAK i koreańską firmą KHNP.

Reklama

„Obecnie przygotowujemy się do feasibility study (studium wykonalności – przyp. PAP) – analizy w ogóle wykonalności takiej inwestycji w danej lokalizacji, przydatności tej lokalizacji oraz jej zdolności do posadowienia tego rodzaju inwestycji, która ewentualnie miałby miejsce na terenie konińskiego kompleksu elektroenergetycznego” – wskazał Marzec.

Zaznaczył, że spółka jest na bardzo wstępnym etapie tych prac. „Dopiero jak wyniki tej analizy będą znane, wówczas będziemy mogli rozmawiać. Poznamy większą liczbę uwarunkowań związanych z realizacją tego projektu” – podkreślił Marzec.

Reklama

Przyznał, że PGE jak na razie nie otrzymała od rządu żadnych sugestii dotyczących projektu jądrowego. Marzec dodał, że PGE przygotowuje się do rozmowy z rządem na ten temat.

„Na pewno taka rozmowa jest potrzebna na poziomie rządu, taka kierunkowa rozmowa odnośnie kontynuacji analiz, realizacji projektu i zaangażowania Grupy PGE w ten projekt. (…) Warto taką rozmowę przeprowadzić wiedząc z czym wiązałaby się realizacja tego projektu: czy ta lokalizacja jest odpowiednia, jak to miałoby się do całości systemu elektroenergetycznego” – wskazał Marzec.

Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy przyszłej elektrowni jądrowej: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko. W listopadzie 2023 r. projekt uzyskał decyzję zasadniczą – czyli potwierdzenie zgodności inwestycji z interesem publicznym, w szczególności z celami polityki państwa, w tym polityki energetycznej oraz braku negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Czytaj też

Wspólne przedsięwzięcie prywatnego ZE PAK, kontrolowanej przez Skarb Państwa PGE oraz koreańskiej firmy KHNP to budowa elektrowni jądrowej z dwoma koreańskimi reaktorami APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW w Pątnowie. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) jest państwową firmą z blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. KHNP współpracuje przy projektach i jest dostawcą reaktorów jądrowych. Spółki angażowała się w budowę 34 bloków elektrowni jądrowych w Korei Południowej i zagranicą.

Zgodnie z pierwotnymi planami władz w Polsce miałyby powstać trzy duże elektrownie jądrowe: na Pomorzu, prawdopodobnie w Bełchatowie oraz elektrownia jądrowa ZE PAK, PGE i KHNP.

Reklama

Komentarze

    Reklama