Reklama

Wiadomości

Westinghouse zawiera porozumienia z polskimi firmami. Dotyczą budowy reaktorów

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Westinghouse Electric Company podpisał memorandum o współpracy z dziesięcioma firmami w Polsce. Umowy zostały zawarte bezpośrednio w siedzibach partnerów w Gdańsku oraz w biurze Westinghouse w Warszawie i dotyczą współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000® w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000® w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

\- Westinghouse jest gotowy wesprzeć Polskę w osiągnięciu celów związanych z polityką energetyczną. Będziemy działać w oparciu o nasze doświadczenie w realizacji inwestycji w technologie jądrowe na całym świecie. Te zadania będzie dodatkowo wspierał zespół prawie 200 pracowników zatrudnionych w Globalnym Centrum Usług Wspólnych Westinghouse w Krakowie, który jest zaangażowany w globalne działania naszej firmy. Chcemy zapewnić Polsce najlepszą technologię na rzecz realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, a także by zabezpieczyć potrzeby energetyczne polskiej gospodarki -- powiedział Mirosław Kowalik, Prezes Westinghouse Polska.

Reklama

Westinghouse podpisał porozumienia na rzecz długoterminowej współpracy w Polsce i regionie z następującymi firmami:

-       Rafako - kluczowy dostawca rozwiązań technologicznych związanych z wytwarzaniem energii i ochroną środowiska z ponad 70-letnim doświadczeniem.

Reklama

-       ZKS Ferrum - zaufany dostawca żelaznych komponentów i materiałów metalurgicznych m.in. dla branż energetycznej, hutniczej i metalurgicznej.

-       KB Pomorze - realizuje zadania projektowe i wykonawcze w budownictwie przemysłowym oraz w sektorze rafineryjnym i paliwowo-petrochemicznym w zakresie inwestycji, modernizacji i remontów instalacji produkcji, przerobu, magazynowania oraz dystrybucji surowców i paliw.

-       Mostostal Kraków - świadczy usługi w zakresie wykonawstwa i montażu konstrukcji stalowych oraz instalacji urządzeń dla przemysłu.

-       OMIS - zapewnia kompleksową obsługę projektową inwestycji, generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych i energetycznych oraz modernizacje, rozbudowy i remonty systemów energetycznych i przemysłowych.

-       GP Baltic - jest producentem i dostawcą wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla branży wież wiatrowych, onshore i offshore oraz okrętowej skierowanych do międzynarodowych liderów przemysłu.

-       Protea Group - doświadczony dostawca suwnic, żurawi i innych urządzeń dźwigowych dla przemysłu.

-       Polimex Mostostal S.A. - świadczy pełen zakres usług projektowania obiektów energetycznych, realizacji dostaw, robót budowlanych i montażowych.

-       Fogo - jest wiodącym producentem agregatów prądotwórczych.

-       Zarmen Group - lider na rynku kompleksowego wykonania inwestycji przemysłowych. W skład grupy wchodzi 13 spółek o szerokim zakresie działalności.

Westinghouse Electric Company jest światowym liderem w dziedzinie energetyki jądrowej oraz dostawcą produktów i technologii dla elektrowni jądrowych. Firma jest jednym z trzech pretendentów do pierwszego przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

mat. prasowe/WEC

  • atom
Reklama

Komentarze (1)

  1. Jan z Krakowa

    Bardzo dobrze, to sukces działań polskich władz państwowych. Jest to kontynuacja tradycyjnego -- od lat 90 -- poglądu popieranego przez polskich atomistów , że atom to z Ameryki. Rozumiem też, że te umowy z Rafako, itd., to jest wykorzystanie i uwzględnienie w krajowym programie budowy el. atomowych -- krajowych producentów, co jest oczywiście bardzo korzystne. Jest to konkretny sukces i Polski i USA, I obejdzie się bez fochów różnych.

Reklama