Reklama

Wiadomości

KHNP: reaktor APR1000 zgodny z europejskimi standardami

Autor. KHNP / materiały prasowe

Konstrukcja reaktora jądrowego APR1000 zgodna z europejskimi wymaganiami użytkowymi - poinformowała w piątek koreańska firma KHNP. To zwiększa zdolności KHNP do pozyskiwania zamówień na projekty jądrowe w krajach europejskich - podkreśliła. .

Reklama

"2 marca 2023 r. Organizacja ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (EUR) ogłosiła, że standardowa koreańska konstrukcja reaktora APR1000 - modelu przeznaczonego na eksport do Europy - uzyskała ostateczny certyfikat potwierdzający zgodność z aktualnymi europejskimi wymaganiami użytkowymi" - poinformowała KHNP w komunikacie prasowym.

Reklama

Podała, że zgodnie z decyzją, konstrukcja reaktora APR1000 jest dostosowana do warunków europejskich i spełnia wymagania obowiązujące w Europie, oparte na aktualnych normach międzynarodowych i dokumentach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) i Stowarzyszenia Zachodnioeuropejskich Organów Nadzoru Instalacji Jądrowych (WENRA).

Koncern KHNP zaznaczyła, że przeszła proces oceny w czasie – w 22 miesięcy. "Szybkość i płynność tego procesu wynikały przede wszystkim z wcześniejszego doświadczenia KHNP w spełnianiu wymogów norm europejskich, zdobytego w ramach procesu certyfikacji EUR reaktora APR1400 w listopadzie 2017 r." - podano w komunikacie. Dodano, że przedstawiciele koreańskiego przemysłu jądrowego, w tym KHNP, KEPCO E&C, KEPCO NF i Doosan Enerbility, oficjalnie złożyli wniosek o certyfikację w listopadzie 2019 r."

Reklama

Czytaj też

KHNP zwróciła uwagę, że jednym z warunków wstępnych rozpoczęcia procedury oceny konstrukcji jest poparcie co najmniej dwóch „sponsorów" będących członkami Organizacji EUR.

"W ocenie standardowej konstrukcji APR1000 uczestniczyło aż trzech sponsorów, a także sześciu sympatyków, czyli ponad połowa wszystkich członków. Ocena została rozpoczęta w lutym 2021 r. (...) „ - poinformował KHNP, dodając, że przekazał do oceny EUR rozległą dokumentację techniczną dotyczącą 20 obszarów i ok. 5 tys. wymagań, udzielając jednocześnie (...) odpowiedzi na wszystkie pytania Organizacji EUR.

W komunikacie KHNP zaznaczono, że "uzyskanie przez koncern certyfikatu EUR przyczyni się do dywersyfikacji na rynku eksportowym elektrowni jądrowych nie tylko w Europie, ale również w innych regionach, gdzie obowiązują wymagania europejskie" oraz zwiększa zdolności KHNP do pozyskiwania zamówień na projekty jądrowe w krajach europejskich, w tym w toczącym się obecnie postępowaniu w Czechach.

KHNP zwróciła uwagę, że wynik oceny, "w szczególności wskaźnik niezgodności poniżej 0,5 proc., dowodzi, że koreańska technologia jądrowa, w tym projekt APR1000, spełnia wyśrubowane europejskie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, ekonomiki i możliwości budowy".

Czytaj też

Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.

Organizacja EUR została założona w 1991 r. i skupia obecnie 13 operatorów jądrowych z 12 krajów europejskich. Promuje zharmonizowane wymagania projektowe dla nowych elektrowni jądrowych i - na podstawie danych technicznych istotnych dla składania zamówień - formułuje wymogi, które jej członkowie wykorzystują, jako standardowe wymagania przetargowe dla projektów związanych z budową obiektów jądrowych.

KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) jest państwową firmą z blisko 50-letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. KHNP współpracuje przy projektach i jest dostawcą reaktorów jądrowych. Spółki angażowała się w budowę 34 bloków elektrowni jądrowych w Korei Południowej i zagranicą.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama