Reklama

Wiadomości

Exxon pozwany za rasizm. „Czarni pracownicy dostawali szubienice"

Fot. Flickr/Mike Mozart
Fot. Flickr/Mike Mozart

Koncern ExxonMobile został pozwany za rasizm. Ma to związek z szubienicami znajdywanymi przez czarnoskórych pracowników na terenie rafinerii w Luizjanie.

Reklama

Amerykańska Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia (U.S. Equal Employment Opportunity Commission, EEOC), złożyła 2 marca pozew przeciwko Exxon Mobil Corporation o niepodjęcie wystarczających środków, aby uchronić swoich czarnoskórych pracowników przed nękaniem na tle rasowym, naruszając tym samym prawo stanowe.

Reklama

W styczniu 2020 roku czarnoskóry pracownik kompleksu Baton Rouge znalazł w swoim miejscu zatrudnienia linę z zawiązanym węzłem stryczkowym. W nocie prasowej Komisja nie podała, gdzie dokładnie znajdywała się lina i czy była ona do czegoś przywiązana.

Czytaj też

Komisja twierdzi, że zarząd spółki wiedział już o trzech podobnych zdarzeniach, które miały mieć miejsce na terenie kompleksu, ponieważ były one zgłaszane przez pracowników. Do grudnia 2020 roku odnotowano łącznie pięć takich przypadków. Zdaniem EEOC, zarząd Exxon miał bagatelizować problem. Nie zadbano o wyjaśnienie wszystkich przypadków nękania i nie podjęto wystarczających działań, aby je ostatecznie zakończyć.

Reklama

„Działania i zaniechania ExxonMobil dotyczące incydentów z pętlą stworzyły wrogie rasowo środowisko pracy" – czytamy w komunikacie EEOC.

Zarzuty odpiera rzecznik prasowy koncernu Todd Spitler, który twierdzi, że spółka niezwłocznie od zgłoszenia problemu przeprowadziła dokładne dochodzenie w celu wyjaśnienia sprawy. Jak podkreśla Spitler, Komisja nie ma wystarczających dowodów na poparcie zarzutów o dyskryminację w spółce. „ExxonMobil ma politykę zerowej tolerancji dla jakiejkolwiek formy nękania lub dyskryminacji w miejscu pracy i ustanowił wiele sposobów bezpiecznego zgłaszania incydentów tego rodzaju przez pracowników, kontrahentów, dostawców lub klientów" – dodał.

Rasizm w Stanach Zjednoczonych jest niestety wciąż powszechnym zjawiskiem i już niejednokrotnie dochodziło już do podobnych zdarzeń. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczął postępowanie wyjaśniające, gdy w 2020 roku czarnoskóry kierowca NASCAR Bubba Wallace znalazł zawieszoną pętlę w garażu swojego domu. W 2021 roku na placu budowy centrum logistycznego Amazon w stanie Connecticut, czarnoskórzy pracownicy wielokrotnie mieli znajdywać liny z zawiązanym węzłem. Sytuacja powtarzała się mimo zainstalowania kamer na terenie budowy.

Czytaj też

Z kolei w lutym Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) aresztowało w stanie Maryland dwie osoby. Przewodniczący neonazistowskiej grupy - Brandon Russell - oraz jego partnerka Sarah Clendaniel zostali oskarżeni o planowanie ostrzału pięciu stacji transformatorowych w Baltimore. Zdaniem służb, atak miał być motywowany nienawiścią na tle rasowym i doprowadziłby do paraliżu i kaskadowych awarii w całym mieście.

Reklama

Komentarze

    Reklama