Reklama

Wiadomości

USA: neonaziści chcieli wywołać blackout

Autor. Canva

FBI poinformowało o zatrzymaniu dwóch osób, które planowały ostrzelanie podstacji elektrycznych w amerykańskim Baltimore. Jak podają służby, zatrzymani wywodzili się z neonazistowskiej grupy a ataku mieli się dopuścić na tle rasowym.

Reklama

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) aresztowało w stanie Maryland dwie osoby. Przewodniczący neonazistowskiej grupy - Brandon Russell - oraz jego partnerka Sarah Clendaniel zostali oskarżeni o planowanie ostrzału pięciu stacji transformatorowych w Baltimore. Zdaniem służb, atak miał być motywowany nienawiścią na tle rasowym i doprowadziłby do paraliżu i kaskadowych awarii w całym mieście.

Reklama

Czytaj też

Reklama

To nie pierwszy raz, kiedy nazwisko Russella pojawia się w związku z potencjalnym krajowym terroryzmem wymierzonym w krajową sieć elektryczną. Zgodnie z aktami oskarżenia, wykazuje on neonazistowskie przekonania i założył w 2017 roku własną lokalną grupę o nazwie „Atomwaffen".  Tego samego roku śledztwo w sprawie zabójstwa dwóch współlokatorów Russella ujawniło, że spiskował w celu zaatakowania obiektów energetycznych na Florydzie.

Wiele informacji, które doprowadziły do postawienia zarzutów, uzyskano od anonimowego informatora, który komunikował się zarówno z Russellem, jak i Clendaniel. Z jego relacji wynika, że 29 stycznia planowany był atak na podstacje w Baltimore w celu „całkowitego zniszczenia miasta". Clendaniel miała wówczas twierdzić, że oddanie kilku strzałów powinno sprawić, że „tak się stanie".

FBI podaje, że w przeszukanym komputerze Clendaniel znajdują się dokumenty oraz liczne manifesty wspominające Teodora Kaczyńskiego (aresztowanego w 1996 roku za dokonanie serii zamachów bombowych za pomocą przesyłek pocztowych) Andersa Breivika, czy Adolfa Hitlera.

Czytaj też

Stanowy prokurator Erek L. Barron poinformował, że gdyby atak zakończyłby się sukcesem, mógłby stać się zagrożeniem dla setek tysięcy mieszkańców, pozostawiając ich w zimnie oraz bez dostępu do energii elektrycznej. „Jesteśmy zjednoczeni i zobowiązani do użycia wszelkich środków prawnych niezbędnych do przerwania przemocy, w tym ataków napędzanych nienawiścią" – dodał.

Nasilają się ataki na obiekty infrastruktury krytycznej w Stanach Zjednoczonych. W grudniu na łamach portali pisaliśmy o ostrzelonych dwóch podstacjach w Karolinie Północnej , w wyniku czego dziesiątki tysięcy mieszkańców stanu pozbawionych było energii przez niecały tydzień. Dodatkowo, wraz z początkiem grudnia doszło do podejrzanego rozszczelnienia rurociągu Keystone, kluczowego kanału transportu kanadyjskiej ropy do amerykańskich rafinerii.

Czytaj też

„Zagrożenie stwarzane przez brutalnych ekstremistów rośnie i utrzymuje się" – ostrzega agent specjalny FBI Thomas Sobociński z biura terenowego w Baltimore. „FBI będzie nadal ściśle współpracować z organami ścigania i partnerami z sektora prywatnego, aby rozpoznawać i przeciwdziałać wszelkim potencjalnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa naszych obywateli" – dodał.  

Jeśli sąd uzna Russella oraz Clendaniel winnych stawianych czynów, grozi im maksymalnie 20 lat więzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama