Reklama

Ropa

UE: Rosja będzie tracić setki milionów euro dziennie z powodu sankcji na przemysł naftowy

Autor. Pixabay

Spodziewamy się, że z powodu sankcji nałożonych na rosyjski sektor naftowy reżim będzie tracić dziennie około 300 mln euro - oświadczył Josep Borrell, szef europejskiej dyplomacji.

Reklama

„Rosyjska ropa sprzedawana jest z 40 dolarów taniej niż ropa Brent. Po tym jak nasze ostatnie środki wejdą w życie dzienne przychody Rosji z energii mogą spaść z 800 do 500 mln euro” - uważa Borrell.

Reklama

5 lutego br. Unia Europejska zakazała importu rosyjskich produktów naftowych. To kolejny krok, który ma osłabić ekonomiczny potencjał państwa-agresora oraz zmusić go do zaprzestania działań wojennych przeciwko Ukrainie.

Czytaj też

Rada UE przyjęła także uzgodnienia w zakresie pułapów cenowych dla pochodzących z FR produktów ropopochodnych. To 100 dolarów za baryłkę produktów „premium” (jak olej napędowy) oraz 45 dol. w przypadku produktów takich jak np. olej opałowy.

Reklama

Przedstawiciele Kremla twierdzą, że sankcje Zachodu nie zachwieją stabilnością funkcjonowania przemysłu naftowego, ale coraz wyraźniej widać, że jest to już tylko robienie dobrej miny do złej gry.

Reklama

Komentarze

    Reklama