Reklama

Wiadomości

Finlandia wycofuje się z projektu jądrowego z Rosatomem

Premier Finlandii Sanna Marin. Fot. Flickr/FinnishGovernment

Proces aplikacyjny Fennovoimy o uzyskanie koncesji na budowę elektrowni jądrowej Hanhikivi-1 z udziałem Rosatomu dobiega końca, a wszelkie środki mające na celu jego rozpatrzenie zostają zakończone - taką decyzję ogłosił finlandzki rząd.

„Decyzja rządu oznacza, że wszelkie środki administracyjne mające na celu rozpatrzenie wniosku zostają zakończone" – informuje fińskie Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia.

Według raportu, decyzja została podjęta na podstawie oświadczenia Fennovoimy przesłanego do Ministerstwa Gospodarki i Zatrudnienia 24 maja br.  

Czytaj też

Projekt RAOS, który jest częścią Rosatom, działał jako generalny dostawca projektu Hanhikivi-1. Spółka stwierdziła, że uznała wypowiedzenie umowy za nieuzasadnione i zażądała odszkodowania.

Decyzja Finlandii spowodowana jest rosyjską inwazją na Ukrainę oraz zbrodniami i aktami ludobójstwa, jakiego dopuszczają się rosyjskcy żołnierze. Ponadto, po oficjalnej aplikacji Finlandii do NATO, Kreml groził temu państwu odwetem zbrojnym.

W maju Gazprom odciął dostawy niebieskiego paliwa do Finlandii, ponieważ odmówiła ona bezprawnemu żądaniu zapłaty w rublach.

Komentarze