Reklama

Atom

Westinghouse stworzył pierwszy element elektrowni atomowej z drukarki 3D

Fot. Westinghouse
Fot. Westinghouse

Amerykański koncern atomowy Westinghouse podał, że udało mu się wydrukować element sprzętu używanego w elektrowniach atomowych z drukarki 3D.

Przedsiębiorstwo podkreśla, że drukowanie w 3D ułatwia proces produkcyjny. Najpierw tworzony jest komputerowo model elementu, w tym przypadku jest to "thimble plug assembly", widoczny na zdjęciu. Komponent jest jednym z elementów tworzących reaktor.

Ken Petersen, wiceprezes Exelon Generation ds. paliw jądrowych, opisał drukowanie 3D jako ekscytujące nowe rozwiązanie dla przemysłu jądrowego. "Uproszczone podejście pomaga zaspokoić zapotrzebowanie branży na szeroką gamę niewielkich ilościowych, bardzo krytycznych elementów instalacji" - powiedział.

Westinghouse stosuje technologię fuzji złoża proszkowego - technikę wytwarzania przyrostowego, która wykorzystuje wiązkę laserową lub elektronową do stopienia proszku w materiale razem, warstwa po warstwie - "do zastosowań obejmujących złożone i następnej generacji komponenty wymagane do zwiększenia wydajności; przestarzałe i trudne do zdobycia komponenty oraz unikalne komponenty, takie jak prototypy, makiety i oprzyrządowanie".

Komentarze