• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Tchórzewski: Polska jest bezpieczna energetycznie

Fot. ME
Fot. ME

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził w rozmowie z Super Expressem, że Polska ma zapewnione bezpieczeństwo energetyczne. Podkreślił, że plany związane z wykorzystaniem energii atomowej są konsekwencją wymogów Komisji Europejskiej.

„Przy dzisiejszych zasobach można powiedzieć, że mamy zapewnione bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w wywiadzie dla Super Expressu. Na potwierdzenie tej tezy wskazał uruchomioną na początku tego roku elektrownię w Kozienicach. Zauważył przy tym, że rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, która będzie w przyszłości zaspakajana nowym paliwem energetycznym – atomem. „Wspominane paliwo to wymóg naszych partnerów z Komisji Europejskiej, którzy mogliby w ten sposób rozliczać nas za średnią emisję” - stwierdził Tchórzewski.

Odnosząc się do transformacji energetycznej minister Tchórzewski zaznaczył, że energetyka węglowa musi być wymieniana w Polsce, ale w sposób ewolucyjny. „Gdybyśmy tak szybko dokonali transformacji energetyki, jak niektórzy oczekują, to cena energii znacząco by wzrosła” – tłumaczył Tchórzewski wskazując główny powód utrzymywania energii opartej na węglu. „Społeczeństwo tego niechce i na pewno tego nie zaakcpetuje” - dodał.

Komentarze