Reklama

Atom

Rosja zacieśnia współpracę atomową z Bangladeszem

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Rosyjska państwowa korporacja nuklearna Rosatom podpisała porozumienie z rządem Bangladeszu, które wzmocni dwustronną współpracę w zakresie wykorzystania energii atomowej. Rosja buduje obecnie dwuczęściową elektrownię jądrową w Rooppur w Bangladeszu.

Pakiet dokumentów podpisano wczoraj w stolicy Bangladeszu, Dhace, po spotkaniu dyrektora generalnego Rosatom Aleksieja Lichaczowa i premiera Bangladeszu Szejka Hasiny. Lichaczow spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Abulkalamem Abdulem Momenem oraz ministrem nauki i techniki Yeafesh Osmanem podaje World Nuclear News.

Strony podpisały protokół zmieniający międzyrządową umowę między Rosją i Bangladeszem w sprawie budowy elektrowni jądrowych w państwie znad Zatoki Bengalskiej. Nowy protokół ustanawia prawo Bangladeszu do długoterminowego angażowania Rosatomu w obsługę, konserwację i naprawę jednostek 1 i 2 zakładu Rooppur, a także do dostarczania sprzętu, materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych i zapewnienia szkoleń dla personelu obsługi technicznej. Rosatom oświadczył, że pozwoli to na utrzymanie, wsparcie operacyjne i naprawę zakładu w Rooppur przez cały jego cykl życia.

Ponadto podpisano pakiet załączników do umowy na dostawę paliwa jądrowego dla elektrowni Rooppur między spółką zależną Rosatom TVEL JSC a Bengalską Komisją Energii Atomowej (BAEC). Umowa jest ważna do końca okresu eksploatacji obu jednostek w Rooppur.

Rosyjska państwowa korporacja nuklearna Rosatom w lutym 2011 r. podpisała umowę na budowę dwóch reaktorów o mocy 1000 MW w Rooppur dla BAEC. Model reaktora VVER-1200 o mocy 1200 MW został następnie zlokalizowany w Rooppur, na wschodnim brzegu rzeki Ganges w okręgu Pabna, około 160 kilometrów na północny zachód od Dhaki. Pierwotna umowa na projekt, warta 12,65 mld USD, została podpisana w grudniu 2015 r.

Generalnym wykonawcą projektu jest AtomStroyExport, filia inżynieryjna Rosatom. Pierwszy beton na wyspę nuklearną bloku 1 został wylany w listopadzie 2017 r., a beton bloku 2 - w lipcu 2018 r. Rozpoczęcie eksploatacji bloku 1 Rooppur rozpocznie się w 2023 r., zaś bloku 2 w 2024 r.

Podczas swojej wizyty w Bangladeszu Lichaczow odwiedził plac budowy zakładu w Rooppur. „Budowa nabrała  tempa” - powiedział. „Cieszy nas, że nasi specjaliści mają możliwość korzystania z życia, spędzania wolnego czasu i korzystania z opieki medycznej w specjalnie skonstruowanej dzielnicy” - dodał.

Komentarze