Reklama

Atom

Kazachstan zmniejszy produkcję uranu o 4 tys. ton przez koronawirusa

Fot. Flickr/IAEA Imagebank
Fot. Flickr/IAEA Imagebank

Kazachski państwowy potentat Kazatomprom ogłosił, że w 2020 roku obniży swoją produkcję kluczowego dla przemysłu jądrowego surowca o 4 tys. tU. Decyzja związana jest z ograniczeniami, jakie zostały wprowadzone po wybuchu epidemii Covid-19.

Obostrzenia spowodują niższą aktywność w miejscu wydobycia, co wiąże się z mniejszą ilością surowca. Kazatomprom to największy na świecie producent uranu odpowiadający za 23% globalnego wydobycia – podaje world-nuclear-news.com.

„Rządowe ograniczenia dotyczące poruszania się oraz obowiązku noszenia sprzętu higienicznego tj. maseczki i rękawiczki teraz dotyczy również rejonów, gdzie koncern wydobywa uran” – mówi prezes firmy, Galymzhan Pirmatov.

„W związku z wymogami ogłoszonymi ws. koronawirusa, aby zminimalizować ryzyko wybuchu lokalnej epidemii, wszystkie nasze spółki zależne zmniejszyły liczbę pracowników na zmianach do absolutnego minimum. Wszyscy pracownicy, którzy nie muszą przebywać w zakładach, wrócili do domu i dostaną pełną pensję. Natomiast ci, którzy będą na miejscu, zachowają wszelkie procedury higieny i społecznego dystansowania” – dodał. 

Zakładając, że ograniczenia potrwają 3 miesiące, wedle planów władz, Kazatomprom wydobędzie o 4 tys. tU mniej niż zakładane 22,8 tys. ton. Firma zaznacza jednak, że w zależności od długości lockdownu, ta liczba może się zmienić. Nowe informacje w zakresie produkcji, zysków i kosztów będą ogłoszone 4 maja.

Reklama

Komentarze

    Reklama