Reklama

Atom

Foratom nawołuje UE do uznania przemysłu jądrowego za strategiczny

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Foratom, europejskie stowarzyszenie zrzeszające przedsiębiorstwa z branży energetyki jądrowej, z zadowoleniem przyjął założenia opublikowanej wczoraj strategii przemysłowej Komisji Europejskiej.

Strategia jest częścią wytycznych politycznych przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i odpowiada na wniosek Rady Europejskiej z marca 2019 r.

Jednym z głównych wyzwań strategii jest zapewnienie przemysłowi europejskiemu dostępu do bezpiecznych dostaw czystej energii po konkurencyjnych cenach.„Energia jądrowa może przyczynić się do urzeczywistnienia tego celu. Jest nie tylko niskoemisyjna, ale także elastyczna, łatwa w przesyle i opłacalna” – powiedział dyrektor generalny Foratom, Yves Desbazeille.  „Należy również pamiętać, że europejski przemysł jądrowy dostarcza nie tylko energię elektryczną, ale także izotopy medyczne i inne zastosowania dla przemysłu i rolnictwa. W związku z tym jesteśmy głęboko przekonani, że sektor jądrowy należy uznać za strategiczny przemysł europejski” - dodał

Europejski przemysł atomowy zapewnia około miliona miejsc pracy w UE oraz dokłada ok. 50 miliardów euro do unijnego PKB.

Reklama

Komentarze

    Reklama