Reklama

Atom

Białoruś uruchomi pierwszy blok elektrowni atomowej w lipcu

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Wiceminister energii Białorusi Michaił Michadiuk potwierdził, że kraj spodziewa się fizycznego uruchomienia pierwszej jednostki białoruskiej elektrowni jądrowej w lipcu tego roku.

„Kiedy będziemy gotowi i otrzymamy od organu regulacyjnego odpowiednią licencję, zaczniemy pracę. W ramach harmonogramu podanego przez generalnego wykonawcę planowane jest, aby taka gotowość została zapewniona w lipcu”, powiedział Michadiuk podczas briefingu online w agencji Belta.

Jednocześnie podkreślił, że „bezpieczeństwo jest priorytetem: dopóki nie przekonamy się o gotowości technologicznej, gotowości personelu, gotowości obiektów i ochronie fizycznej, nie przejdziemy do tego etapu”. Wiceminister dodał, że jednocześnie prace i przygotowania do fizycznego rozruchu przebiegają zgodnie z harmonogramem generalnego wykonawcy.

„Dzisiaj przeprowadzamy ściśle niezbędne prace przygotowawcze w ramach rozporządzenia w celu zapewnienia fizycznego rozruchu pierwszej jednostki elektrowni jądrowej. Nie spieszymy się, istnieją surowe wymagania dokumentów regulacyjnych dotyczące wykonania niektórych prac i osiągnięcia określonych parametrów dla każdego systemu technologicznego, wyposażenia” - dodał Michadiuk.

Wiceminister powiedział, że dostawa paliwa jądrowego do elektrowni jądrowej nie wpłynęła na czas fizycznej fazy rozruchu. „Paliwo jest dziś rozładowywane, przechodzi pewną procedurę kontroli. To również wymaga czasu”, powiedział Michadiuk.

Zauważył, że pierwsza faza fizycznego rozruchu elektrowni jądrowej rozpoczyna się od załadowania paliwa jądrowego. „Kiedy będziemy gotowi wyłącznie na wszystkie sprawy, przejdziemy do tego etapu. Generalny wykonawca planuje i współpracujemy, zakładamy, że ten etap można osiągnąć w lipcu” - powiedział Michadiuk.

Elektrownia powstaje w pobliżu miasta Ostrowiec w obwodzie grodzieńskim, 50 km od stolicy sąsiedniej Litwy. Generalnym wykonawcą budowy jest Atomstroyexport (część Rosatomu). BelAES będzie składał się z dwóch bloków zasilających z reaktorami VVER-1200. Ministerstwo Energetyki Białorusi poinformowało, że uruchomienie instalacji reaktora bloku energetycznego nr 1 BelAES planowane jest na lipiec tego roku, a rozpoczęcie dostaw energii elektrycznej do sieci od września do października. 6 maja paliwo jądrowe do pierwszego bloku elektrowni jądrowej na Białorusi zostało dostarczone na plac budowy stacji. Uruchomienie drugiego bloku energetycznego planowane jest na 2021 r.

Komentarze