• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

20 mld euro strat niemieckich firm w Rosji

Według Komisji Wschodniej Niemieckiego Związku Przemysłu straty niemieckich firm działających w Rosji mogą w 2015 r. sięgnąć 20 mld euro. Mimo to nie zamierzają one rezygnować z interesów lokowanych w tym kraju.

Komisja podkreśla, że od stycznia do maja br. niemiecki eksport do Rosji zmniejszył się w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku o 43% tj. o 4,4 mld euro. Jej zdaniem do końca br. straty te mogą wynieść nawet 20 mld euro.

Ciekawie w tym kontekście wygląda także ankieta  jaką przeprowadziła Niemiecko-Rosyjska Izba Gospodarcza. 85% ankietowanych firm z Niemiec, które prowadzi swoje interesy w Rosji podkreśliło, że sytuacja gospodarcza w tym kraju zmierza w negatywnym kierunku. Mimo to 20% spółek z RFN w okresie styczeń-maj wykazało pozytywny bilans finansowy swojej działalności. Izba podkreśla, że to wynik tego, że problemy dotykają głównie małe i średnie podmioty, natomiast duże koncerny są w stanie nawet zwiększać swoje zyski. Ankieta wskazuje także na to, że mimo kłopotów części niemieckich firm nie zamierzają one wycofywać się z rosyjskiego rynku. 20% z nich ma zamiar przezwyciężyć problemy eksportowe za pomocą przeniesienia swojej produkcji do Rosji.

Komentarze