Reklama

Ropa

Zła sytuacja Rosnieftu "zysk czterokrotnie mniejszy niż w 2015 roku"

Zysk Rosnieftu w pierwszym kwartale 2016 roku wyniósł jedynie 14 miliardów rubli. To czterokrotnie mniej niż wyniósł on w analogicznym okresie w 2015 roku.

Rosyjski koncern paliwowy Rosnieft znajduje się obecnie w złej sytuacji finansowej. W pierwszym kwartale 2015 roku odnotował zysk na poziomie 56 miliardów rubli. Obecnie wyniósł on jedynie 14 miliardów. Zgodnie z danymi koncernu jego EBITDA w tym okresie zmniejszyła się o 14,4 % a przychody o 20,7 %. Rosnieft zmniejszył również swoje nakłady inwestycyjne o 17 %.

Spółka w swoim komunikacie poinformowała, że tak niskie wyniki spowodowane są przede wszystkim czynnikami przejściowymi, na czele z niską ceną ropy. Wpływ na taką sytuację mogły również wywrzeć nałożone na Federację Rosyjską sankcje.

Warto pamiętać, że wcześniej koncern zapowiadał znaczną redukcję personelu. Pracę miał stracić co piąty pracownik centrali przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę słaby wynik spółki można przypuszczać, że deklaracje te miały charakter pozorny a ich zadaniem było zainteresowanie międzynarodowych inwestorów nabyciem udziałów w Rosniefcie, którego częściową prywatyzację Rosjanie wielokrotnie zapowiadali.

Koncern odnotował z kolei wzrost przychodów w segmencie gazu o 13 %.

Zobacz także: Problemy z jakością rosyjskiej ropy trafiającej do Polski?

Zobacz także: Ruszyła flagowa inwestycja Orlenu w Czechach

Komentarze