Reklama

Gaz

Wyniki PGNiG za I kwartał 2017 „bardziej niż zadowalające”

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

„Jesteśmy bardziej niż zadowoleni. Wyniki osiągnięte w I kwartale 2017 są najlepszymi od czasu notowania spółki na giełdzie w 2005 r. – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas konferencji podsumowującej wyniki sprzedaży pierwszych trzech miesięcy 2017 r. „Udało się to osiągnąć pomimo ciepłej zimy i drożejącej ropy – podkreślił Woźniak.

Prezentujący szczegółowe dane finansowe spółki za pierwszy kwartał 2017 r. Michał Pietrzyk, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PGNiG, poinformował, że decydujący o tak dobry wyniku były rezultaty finansowe segmentu Poszukiwanie i Wydobycie, które zamknęły się w kwocie 1,08 mld zł. Według wiceprezesa Pietrzyka istotnym czynnikiem w tym obszarze był znaczący wzrost ceny węglowodorów. Znaczenie na ostateczny wynik I kwartału miał także wzrost sprzedaży gazu i energii elektrycznej. „Sytuacja finansowa spółki jest stabilna, co potwierdzają raporty agencji ratingowych Fitch i Moody’s” – podkreślił Pietrzyk.

Zobacz także: Fitch: PGNiG z ratingiem (BBB-) ze stabilną perspektywą

Zobacz także: Fitch: PGNiG z ratingiem (BBB-) ze stabilną perspektywą

Z kolei wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak poinformował, że wszystko wskazuje na to, że rok 2017 zostanie zakończony powrotem do wyników sprzedaży sprzed roku, co oznacza umacnianie pozycji spółki i jej powrót do udziału w rynku. Woźniak wspomniał także o wzrastającej sprzedaży gazu na Ukrainie: „Wyeksportowaliśmy 160 mln m3 gazu na Ukrainę. Ale te wyniki jeszcze wzrosną, gdy uzupełnimy je o dane z efektów umowy z Ukrtransgazem” – uzupełnił wiceprezes PGNiG.

Zobacz także: Prezes PGNiG: Budujemy na Ukrainie rynek zbytu dla naszego gazu

Zobacz także: Coraz więcej PGNiG na Ukrainie. „Pomoc równie ważna jak dostawy broni”[KOMENTARZ]

Wiceprezes Woźniak poinformował także o kolejnej dostawie spotowej z USA, która przypłynie do terminalu w Świnoujściu już za dwa tygodnie. „Mamy już jednak kolejny spot, który dotrze do nas w lipcu” – obwieścił wiceprezes nie chcąc jednak podawać żadnych szczegółów dotyczących nowego kontraktu. „Trwają finalne rozmowy w tej sprawie” – uciął temat przedstawiciel spółki. 

Zobacz także: Pierwsza dostawa amerykańskiego LNG do Polski. Realny sukces? [ANALIZA]

Mimo, że konferencja poświęcona była wyłącznie wynikom finansowym spółki w I kwartale 2017 r. nie zabrakło kwestii relacji z rosyjskim Gazpromem. Zadający podczas konferencji pytanie dziennikarz rosyjskiej agencji informacyjnej Ria Novosti nie uzyskał jednak wyczerpującej odpowiedzi na ten temat, gdyż prezes Woźniak ograniczył swój komentarz jedynie do stwierdzenia, że kontrakt jamalski z rosyjskim koncernem jest realizowany zgodnie z planem. „Czasu na negocjacje z ws. jego przedłużenia jest dość. Nie będziemy w tej sprawie niczego przyspieszać” – powiedział prezes PGNiG.

Zobacz także: PGNiG: rekordowy wynik ,,efektem nowej Strategii"

Komentarze