• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Wiceprzewodniczący KE odwiedzi Polskę w ramach "Energy Union Tour"

W dniach 30 września - 1 października Polskę odwiedzi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič. Wizyta odbędzie się w ramach Energy Union Tour - cyklu spotkań w poszczególnych krajach członkowskich, którego celem jest poznanie opinii na temat zaproponowanej przez KE formuły funkcjonowania Unii Energetycznej. Komisarz weźmie również udział w Europejskim Forum Nowych Idei.

Projekt Energy Union Tour rozpoczął się w maju br. wizytą w Holandii. Od tej pory Šefčovič odwiedził szesnaście państw, w których miał okazję wysłuchać przedstawicieli władz, środowiska biznesu a także organizacji pozarządowych. Celem całego przedsięwzięcia jest z jednej strony stworzenie płaszczyzny do informowania o możliwościach, jakie stwarza Unia Energetyczna, z drugiej natomiast bliższe poznanie sytuacji w konkretnych regionach.

Podczas swojej wizyty w Polsce komisarz Šefčovič weźmie udział w gali otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Drugiego dnia Forum, tj. 1 października, będzie gościem specjalnym debaty z udziałem przedstawicieli polskiego i europejskiego biznesu pt. „Energia dla regionu. Co oznacza solidarność energetyczna w Europie Środkowo - Wschodniej?”. Zabierze również głos w dyskusji panelowej pt. „Koniec pozimnowojennych iluzji: czy Europa potrzebuje nowego porządku?”.

Kolejnym punktem wizyty wiceprzewodniczącego KE będzie spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i think-tanków, odbywające się stricte w ramach Energy Union Tour. Będzie to okazja do wymiany opinii i poznania oczekiwań obu stron wobec projektu Unii Energetycznej.

Popołudniu wiceprzewodniczący KE wygłosi wykład inaugurujący nowy rok akademicki na Politechnice Gdańskiej. Wystąpienie pt. "Unia Energetyczna dla Ciebie" zostanie połączone z krótką dyskusją z pracownikami uczelni oraz studentami.

Polską edycję Energy Union Tour zakończy spotkanie komisarza Šefčoviča z przedstawicielami władz samorządowych województwa pomorskiego oraz wizyta w Grupie Lotos.

Zobacz także: Forum Ekonomiczne: Unia Energetyczna zmierza w stronę „Unii Klimatycznej”

Zobacz także: „Energetyczne BRICS” rosyjską odpowiedzią na Unię Energetyczną?

Komentarze