Reklama

Gaz

Wiceprezes Gazpromu w Polsce

Fot. www.gazprom.ru
Fot. www.gazprom.ru

W zbliżającym się Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy EuRoPol Gazu weźmie udział Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes Gazpromu - informuje „Gazeta Polska”.

Aleksandr Miedwiediew pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej EuRoPol Gazu. Jej wiceszefem, od grudnia 2015 roku, jest Piotr Woźniak, prezes PGNiG. W skład RN wchodzą również: Radosław Bartosik, Sergey Chelpanov, Marek Drzewiecki, Nikolay Dubik, Dmitry Khandoga, Bogusław Marzec oraz Michał Pietrzyk.

Przypomnijmy, że 25 sierpnia 1993 roku podpisano „Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach gazu rosyjskiego do Rzeczypospolitej Polskiej”. Na jego mocy strony wyraziły swoje poparcie dla idei utworzenia przez PGNiG i Gazprom spółki akcyjnej, która miałaby zająć się budową i eksploatacją całego systemu. Cztery miesiące później EuRoPol Gaz został wpisany do rejestru handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie. Od tamtego czasu firma kilkukrotnie była targana rozmaitymi konfliktami, które w mniejszym lub większym stopniu niemal zawsze miały podłoże natury politycznej. 

W połowie lipca 2015 r. PGNiG za pośrednictwem uzależnionej od siebie spółki Gas Assets Management przejęło kontrolę nad Bartimpexem oraz wszystkimi jego zasobami - w skład których wchodzi m.in. firma Gas Trading, posiadająca 4% udziałów EuRoPol Gazu. Jednym z efektów transakcji jest uzyskanie przez polskiego giganta nieznacznej przewagi w akcjonariacie (52% - 48%), która nie wystarczy oczywiście, aby podejmować strategiczne decyzje bez porozumienia z Rosjanami, ale pozwala m.in. zwiększyć wpływ na uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

Zobacz także: PGNiG: Dostawy do odbiorców gazu w Polsce nie są obecnie zagrożone

Zobacz także: Kryzys Jamalski? [Podsumowanie dnia]

Reklama

Komentarze

    Reklama