Reklama

Górnictwo

Wiceminister Tobiszowski: decyzja o budowie nowych kopalń w 2018/19 r.

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami w siedzibie Ministerstwa Energii wiceminister Grzegorz Tobiszowski poinformował, że resort będzie zastanawiać się nad budową nowych kopalń w 2018/19 r. 

„Budowa kopalni to nie jest miliard, dwa czy trzy miliardy zł. Wybudowanie kopalni to nie jest przedsięwzięcie proste, trzeba posiadać odpowiednie środki, zaplecze techniczne” – stwierdził polityk.

„Co do prywatnych przedsiębiorstw to same muszą ocenić inwestycje w nowe kopalnie” – uzupełnił swoją wypowiedź minister.

„Co do nowych kopalń jeśli chodzi o skarb państwa to jesteśmy na etapie budowania naszego miksu energetycznego. Przygotowujemy polskie górnictwo pod zaspokajanie potrzeb energetyki, elektrociepłowni, a więc rynku krajowego” – dodał Tobiszowski.

Zobacz także: Połączenie górniczych gigantów: "prawdziwe powody odmienne od deklaracji" [KOMENTARZ]

„Bardzo byśmy chcieli żeby coś co jest w Polsce świetnie rozbudowane tj. system ciepłowniczy wykorzystać. To odpowiedź na wyzwania ekologiczne, a także tworzenie rynku dla górnictwa” – stwierdził polityk.

„Może się okazać, będziemy to rozstrzygać po uchwaleniu nowej polityki energetycznej, że możliwości istniejących kopalń po 2022 r. będą w kontekście rynku krajowego niewystarczające. Trzeba się będzie zatem zastanowić nad budową nowych kopalń. To jest oczywiście ujęcie w kategoriach hipotetycznych. Do tej decyzji będziemy dojrzewać w 2018/19 r.” – dodał minister.

"Gdyby ktoś przyszedł ze środkami finansowymi to widzę tu przestrzeń dla prywatnego kapitału" - skonkludował Tobiszowski.

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama