Wardacki: Rozwój gospodarki jest nierozerwalnie związany z przemysłem chemicznym

7 listopada 2017, 10:54
Fot. Grupa Azoty

Na II Forum Kampanii „Polska Chemia” wystąpienie na temat „Polska Chemia elementem rozwoju gospodarki Polski” wygłosił dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A., a zarazem przewodniczący Rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Prezes zarządu Grupy Azoty S.A. podkreślając, że Polska Chemia jest ważnym elementem rozwoju narodowej gospodarki, przytoczył przemawiające za tą tezą fakty. - Chemia to obecnie prawie 17 proc. wartości produkcji sprzedawanej w Polsce. Przemysł chemiczny to też znaczny udział w PKB kraju i duża część polskiego eksportu, wynosząca w 2016 r. ponad 80 mld zł. Polski segment chemiczny rozwija się szybciej niż średnia dla polskiego przemysłu. Rozwój gospodarki krajowej nierozerwalnie związany jest z kondycją przemysłu chemicznego – średnioroczne tempo wzrostu produkcji sprzedanej segmentu chemicznego w Polsce w latach 2010-2016 to 5,7% wobec 3,8% wzrostu przemysłu ogółem – mówił dr Wojciech Wardacki, zwracając uwagę na konieczność rozwoju tej gałęzi przemysłu, który to rozwój mierzy się w dużej mierze realizowanymi inwestycjami. Przykładem może być Grupa Azoty realizująca program inwestycyjny, na który do 2020 r. przeznaczone zostanie ok. 7 mld zł.

Zobacz także: Rozwój energetyki jądrowej w Polsce „doda pary” Grupie Azoty? [KOMENTARZ]

Równocześnie dr Wojciech Wardacki zwrócił uwagę, że bez przemysłu chemicznego obecnie nie byłaby w stanie funkcjonować praktycznie żadna z gałęzi narodowej gospodarki. Zwracając uwagę na tę „służebną” rolę Polskiej Chemii, prezes zarządu Grupy Azoty podkreślał równocześnie, iż musi ona wykorzystywać drzemiący w niej potencjał.

- Przemysł chemiczny wymaga umacniania pozycji konkurencyjnej, szczególnie w zakresie rozwoju innowacyjności, która jest nieodłącznym elementem tej branży – podkreślił dr Wojciech Wardacki.

W swoim wystąpieniu prezes Grupy Azoty zdiagnozował również główne potrzeby polskiej chemii konieczne do utrzymania jej pozycji w rozwoju polskiej gospodarki. Są to: budowa i umacnianie wizerunku niosącego pozytywny przekaz i zmieniającego stereotypowe wyobrażenia, umacnianie pozycji konkurencyjnej, intensyfikacja działalności i procesów związanych z innowacyjnością, a także usprawnienie procesu legislacyjnego.

 - Grupa Azoty już od dziewięciu dekad dokłada wszelkich starań, aby pozycję chemii w polskiej gospodarce wzmacniać. Co więcej, wspieramy nasz kraj w promocji Polski w świecie, co zostało dostrzeżone poprzez przyznanie nam zaszczytnego tytułu „Ambasadora Polski na świecie”. Tym ambasadorem jest Grupa Azoty nie tylko poprzez działalność handlową prowadzoną w blisko 80 krajach. Z dumą wspieramy również polskich sportowców, o których sukcesach jest głośno na całym świecie. Jesteśmy obecni w gronie tworzącym Polską Fundację Narodową. Angażujemy się w projekty pokazujące Grupę Azoty i Polskę w pozytywnym świetle. To tylko niektóre przykłady podejmowanych przez nas działań i mogę zapewnić, że nasze zaangażowanie w świecie będzie nadal rosło, byśmy mogli nadal z dumą mówić, że Grupa Azoty, a wraz z nią cała polska chemia, jest „Ambasadorem Polski na świecie” – konkludował dr Wojciech Wardacki.

Kampania „Polska Chemia” to autorski projekt Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i jedyne tego typu przedsięwzięcie promujące tak istotny dla polskiej gospodarki sektor przemysłu. Głównym celem Kampanii „Polska Chemia” jest umocnienie wizerunku branży jako sektora dbającego o środowisko, promującego innowacyjność, tworzącego miejsca pracy, respektującego zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego społecznie.

Zobacz także: Grupa Azoty chce amerykańskiego gazu, ale od PGNiG [KOMENTARZ]

kn/Azoty

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24