Reklama

Portal o energetyce

Unicredit dołącza do listy banków oskarżonych o pranie pieniędzy

Włoski bank Unicredit potwierdził 26 sierpnia br., że współpracuje z amerykańskimi śledczymi w sprawie możliwych naruszeń sankcji przeciwko niewymienionemu z nazwy państwu.Jeden z największych włoskich banków w ostatnim wydanym przez siebie oświadczeniu potwierdził fakt współpracy z władzami amerykańskimi w kwestii możliwych naruszeń sankcji przeciwko nieokreślonemu państwu. Financial Times i Reuters spekulują, że chodzi najprawdopodobniej o Iran.

Śledztwo koncentruje się na spółce zależnej od Unicredit, niemieckiemu bankowi HypoVereinsbank kupionemu przez Włochów w 2005 r.

W zeszłym miesiącu Senat USA opublikował raport, w którym szczegółowo przedstawił jak bank HSBC pomagał w praniu pieniędzy Iranowi, Birmie, Korei Północnej i meksykańskim kartelom narkotykowym.

Następnie, 14 sierpnia br., ogłoszono zawarcie ugody przez Standard Chartered Bank i nowojorski Department of Financial Services, (odpowiednik polskiego KNF) na mocy której ten pierwszy zapłaci 340 mln. dolarów kary za nielegalne transakcje z Iranem.

Do innych banków oskarżanych o naruszenie sankcji przeciwko Iranowi należą : Royal Bank of Scotland, Commerzbank (przyznał że prawdopodobnie będzie musiał zapłacić poważną karę amerykańskim organom) oraz Deutsche Bank.

20 sierpnia z kolei szef amerykańskiej agencji Drug Enforcement Administration poinformował o zajęciu z kont Lebanese Canadian Bank 150 mln dolarów, które miały być wyprane przez libański Hezbollah.

(MMT)

Komentarze