Reklama

Portal o energetyce

Ukraińskie magazyny gazu wypełnione tylko w 39% . Powodem brak pieniędzy?

Ukraińskie magazyny gazu ziemnego są obecnie wypełnione w 39%. Łączna objętość przechowywanego surowca wynosi 12,1 mld m3 – poinformowały służby prasowe Ukrtransgazu, powołując się na prezesa spółki.

W ostatnim czasie Ukraina znacząco zmniejszyła wolumen gazu pompowanego do podziemnych magazynów – najpierw o połowę, a następnie o kolejne 30%. Obecnie jest to 20 mln m3 na dobę – najmniej od początku 2015 roku. Dla porównania – poziom napełnienia PMG w Niemczech wynosi 47%, we Włoszech – ok. 66%, we Francji – 45%, a w Holandii – 58%. Wiele wskazuje na to, że tak istotny spadek jest spowodowany trudnościami finansowymi Kijowa i przedłużającymi się negocjacjami ws. programów pomocowych zachodnich instytucji – obejmujących m.in. środki na zakup ,,błękitnego paliwa”.

Według stanu na 6 lipca 2015 Ukraina zmagazynowała 12,1 mld m3 gazu ziemnego, z czego 5 mld m3 to tzw. objętość buforowa, konieczna dla funkcjonowania systemu. W związku z tym, w chwili obecnej Ukraina może wykorzystać na własne potrzeby mniej niż ¼ maksymalnej pojemności PMG. Jest to sytuacja niepokojąca również z perspektywy europejskich konsumentów, ponieważ brak wystarczającej ilości gazu w podziemnych magazynach na Ukrainie może stanowić zagrożenie podczas przechodzenia najtrudniejszych okresów w nadchodzącej zimie.

Kilka tygodni temu Ukraińcy zadecydowali, że na sezon zimowy 2015 / 2016 zgromadzą rezerwy gazu o łącznej wysokości ok. 16 mld m3 – a więc mniej, aniżeli rok temu. Jedną z ważnych przyczyn (oprócz braku środków finansowych) jest fakt, że nie zamierzają dostarczać surowca do okupowanych części Donbasu.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama