Reklama

Portal o energetyce

Ukraina i Australia będą wspólnie pozyskiwać gaz z węgla

  • Fot. J.Sabak

W Kijowie podpisano protokół ustaleń między Ukrainą i Australią dotyczący współpracy w zakresie podziemnego zgazowania węgla na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Prace nad projektem, w ścisłej kooperacji z ukraińskim ministerstwem energetyki, będzie realizować spółka Linc Energy.

Obydwie strony porozumienia wiążą z nim spore nadzieje, wierząc, że przyczyni się do dalszej współpracy oraz wpłynie pozytywnie na proces budowania niezależności energetycznej Ukrainy.

"Jest to bardzo obiecująca inicjatywa, która zachęca do kontynuacji współdziałania w kwestiach inwestycyjnych i handlowych. Wierzę, że będzie się rozwijać" – powiedział ambasador Australii na Ukrainie Douglas Trapett. Wtórował mu Igor Martynenko, wiceminister energii i przemysłu węglowego: "Dołożymy wszelkich starań, aby zrealizować ten projekt. Sądzę, że jest to pierwsze z wielu porozumień zawartych z Australią i z czasem rozszerzymy naszą współpracę na inne sektory energii”. Prezes Linc Energy, Peter Bond skonstatował natomiast, że podpisanie memorandum rozpoczyna ważny etap współpracy obydwu krajów. Wyraził również przekonanie, że "(…) otwiera to drogę do niezależności energetycznej Ukrainy”.

Podziemne zgazowanie węgla to proces przemysłowy polegający na przetwarzaniu ,,czarnego złota” w paliwo gazowe. Wykorzystuje się do tego tlen, parę wodną, wysoką temperaturę oraz nadciśnienie. Pozyskany w ten sposób gaz jest wykorzystywany m.in. do produkcji energii elektrycznej, produktów chemicznych, materiałów wybuchowych oraz paliw syntetycznych.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama