Reklama

Elektromobilność

Tesla zaprezentuje elektryczny samochód ciężarowy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tesla zamierza zaprezentować w przyszłym miesiącu samochód ciężarowy z napędem elektrycznym o zasięgu 320-480 km/h - donosi agencja Reutera. Zostanie on wyposażony w system autonomicznego sterowania. Będzie to pierwszy pojazd koncernu Elona Muska przeznaczony do celów komercyjnych.

Mimo, że pod względem zasięgu elektryczna ciężarówka nie będzie mogła konkurować z klasycznymi dieslami, sprawdzi się na krótszych dystansach – około 30% towarowego transportu drogowego w USA odbywa się na trasach o długości od 160 do 320 km. Napędzane prądem pojazdy ciężarowe pozwolą firmom przewozowym na obniżenie poziomu emisji oraz redukcję kosztów operacyjnych.

„Wiele osób nie wierzy w szansę zbudowania elektrycznego samochodu ciężarowego przystosowanego do transportu ciężkich ładunków i dysponującego długim zasięgiem, jednak mamy pewność, że jest to możliwe” - powiedział Musk w czerwcu:

Część ekspertów dostrzega problem w potencjalnym ograniczeniu zdolności ładunkowych elektrycznych ciężarówek z uwagi na konieczność montażu baterii litowo-jonowych o znacznych rozmiarach i masie. Zwracają ponadto uwagę, że przy obecnie obowiązujących cenach, koszt samych baterii może się okazać wyższy niż koszt zakupu konwencjonalnego samochodu ciężarowego z silnikiem diesla.

Tesla nie jest jedyną firmą z branży motoryzacyjnej, która inwestuje w elektryczne pojazdy transportowe.

Daimler, największy na świecie producent samochodów ciężarowych, już w zeszłym roku zaprezentował elektryczną ciężarówkę Mercedesa, wyposażoną w dwa silniki, z których każdy generuje 125 kW mocy i 500 Nm momentu obrotowego. Pojazd ma dysponować zespołem baterii o pojemności 212 kWh i zasięgiem 200 km na jednym ładowaniu.

Zobacz także: Kurtyka: Bruksela docenia nasz program rozwoju elektromobilności

Zobacz także: W Niemczech powstanie elektroniczna autostrada dla ciężarówek

jk/orpa.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama