Tchórzewski: sami będziemy budować elektrownię jądrową

8 sierpnia 2017, 12:26
Fot. Paweł Zienowicz / Wikimedia / domena publiczna

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że Polska jest w stanie samodzielnie wybudować elektrownię jądrową. Polityk przyznał, że jednostka taka jest bardzo potrzebna, a rząd posiada na ten cel pieniądze.

Tchórzewski mówił o polskim atomie w programie TVP Info ,,Minęła dwudziesta”. Odpowiadając na pytanie, którego zagranicznego partnera Warszawa wybierze do realizacji projektu jądrowego, minister stwierdził, że elektrownię ,,sami będziemy budować”.

Polityk podkreślił, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w sprawie atomu nad Wisłą. Podkreślił jednak, że pewne prace przygotowawcze już trwają. ,,Są przygotowywane plany, ustala się je z lokalnymi społecznościami i są robione badania środowiskowe”- powiedział.

Zobacz także: Japoński atom dla Polski? [RELACJA ENERGETYKA24 Z TOKIO]

W ubiegłym tygodniu media branżowe zelektryzowała nieoficjalna wiadomość, że rząd podjął pozytywną decyzję w sprawie polskiej elektrowni jądrowej. Informacja ta została jednak zdementowana. Niemniej, można zauważyć pewien ruch wokół tej kwestii, zogniskowany na możliwości pozyskania partnerów zagranicznych z Francji, Korei Płd., Chin albo Japonii. Więcej o tej kwestii można przeczytać tutaj.

Fakt intensywnego poszukiwania przez resort technologii i wykonawcy dla polskiej elektrowni jądrowej (poprzez m.in. wyjazdy delegacji z ministrem Piotrowskim na czele) stoi w pewnej sprzeczności ze słowami ministra Tchórzewskiego. Eksperci są bowiem zgodni, że Polska może tylko w części partycypować przy budowie takiej jednostki. Wynika to z braku potrzebnych technologii.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Observer
czwartek, 10 sierpnia 2017, 20:54

Z przeglądu internetowego - "Problem w tym że prąd z elektrowni atomowej będzie wielokrotnie droższy niż obecnie, droższy nawet niż ze źródeł odnawialnych. Np. przy elektrowni Hinkley Point której budowa planowana jest w Anglii rząd brytyjski musiał się zgodzić na cenę 92,5 funta za 1 MWh przez 35 lat - to daje około 44 groszy za 1 kWh. U nas obecnie prąd kosztuje około 16 groszy za kWh ( oczywiście piszę o cenie hurtowej, odbiorca końcowy ma doliczaną akcyzę, VAT, opłatę przesyłową ). źródło: gramwzielone.pl/trendy/17991/bbc-hinkley-point-najdrozsza-elektrownia-jadrowa-w-historii "

Ore
wtorek, 8 sierpnia 2017, 13:40

Mitoman czy prowok, oto jest pytanie.

Antex
środa, 9 sierpnia 2017, 02:30

Znaczy się: "To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo." Ech, szkoda ze Bareja tego nie dożył...

Orka
środa, 9 sierpnia 2017, 01:40

Być może Pan Minister Tchórzewski zainspirował się przykładem Korei Pn, która dzięki zdecydowaniu rządzącej partii i ogólnospołecznemu entuzjazmowi osiągnęła wysoki poziom technologii nuklearnej.

Tweets Energetyka24