Reklama

Atom

Tchórzewski: sami będziemy budować elektrownię jądrową

Fot. Paweł Zienowicz / Wikimedia / domena publiczna
Fot. Paweł Zienowicz / Wikimedia / domena publiczna

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że Polska jest w stanie samodzielnie wybudować elektrownię jądrową. Polityk przyznał, że jednostka taka jest bardzo potrzebna, a rząd posiada na ten cel pieniądze.

Tchórzewski mówił o polskim atomie w programie TVP Info ,,Minęła dwudziesta”. Odpowiadając na pytanie, którego zagranicznego partnera Warszawa wybierze do realizacji projektu jądrowego, minister stwierdził, że elektrownię ,,sami będziemy budować”.

Polityk podkreślił, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w sprawie atomu nad Wisłą. Podkreślił jednak, że pewne prace przygotowawcze już trwają. ,,Są przygotowywane plany, ustala się je z lokalnymi społecznościami i są robione badania środowiskowe”- powiedział.

Zobacz także: Japoński atom dla Polski? [RELACJA ENERGETYKA24 Z TOKIO]

W ubiegłym tygodniu media branżowe zelektryzowała nieoficjalna wiadomość, że rząd podjął pozytywną decyzję w sprawie polskiej elektrowni jądrowej. Informacja ta została jednak zdementowana. Niemniej, można zauważyć pewien ruch wokół tej kwestii, zogniskowany na możliwości pozyskania partnerów zagranicznych z Francji, Korei Płd., Chin albo Japonii. Więcej o tej kwestii można przeczytać tutaj.

Fakt intensywnego poszukiwania przez resort technologii i wykonawcy dla polskiej elektrowni jądrowej (poprzez m.in. wyjazdy delegacji z ministrem Piotrowskim na czele) stoi w pewnej sprzeczności ze słowami ministra Tchórzewskiego. Eksperci są bowiem zgodni, że Polska może tylko w części partycypować przy budowie takiej jednostki. Wynika to z braku potrzebnych technologii.

Reklama

Komentarze

    Reklama