Reklama

OZE

Tchórzewski: Chcemy, żeby energetyka odnawialna była przewidywalna

  • Fot. Bundesregierung/Steins
    Fot. Bundesregierung/Steins

”Chcemy, żeby energetyka odnawialna była przewidywalna. Będziemy promować rozwiązania, które dają większą pewność zasilania” – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski 30 czerwca, podczas spotkania z przedsiębiorcami  zrzeszonymi w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) w Warszawie.

Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, strukturze źródeł energii w polskim miksie energetycznym, przyszłości OZE w Polsce, mechanizmie rynku mocy i nowych projektach z zakresu elektromobilności.

Zdaniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego niewykorzystany potencjał posiadają biogazownie oraz elektrownie wodne, które potrzebują modernizacji i rozbudowy, podczas gdy energia wiatrowa i słoneczna są mało przewidywalne. - Plany dotyczące zmiany struktury miksu energetycznego muszą brać pod uwagę polskie zobowiązania wynikające z realizacji pakietu klimatycznego, ale powinny też odnosić się do możliwości polskiej energetyki i gospodarki – dodał. 

Minister Tchórzewski podkreślił także, że modernizacja energetyki to olbrzymi wysiłek finansowy. Zwrócił uwagę na kwestię wytrzymałości ekonomicznej społeczeństwa i gotowości do ponoszenia kosztów pakietu klimatycznego. Zapowiedział ponadto, że z resort energii przedstawi na początku lipca propozycje rozwiązań funkcjonalnych dotyczących stworzenia w Polsce mechanizmu rynku mocy. Pozwolą one na sfinansowanie stanu gotowości elektrowni węglowych, stabilizujących dostawy energii w przypadku przerw w dostawach pochodzących np. z OZE.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) od dwudziestu lat działa na rzecz rozwoju polsko-niemieckich stosunków gospodarczych. Zrzesza około tysiąca przedsiębiorców. 

Zobacz także: ZE PAK podpisał aneks do umowy kredytowej

Zobacz także: Czesi odzyskali od syndyka rezerwy strategiczne ropy

Reklama

Komentarze

    Reklama