Reklama

Elektromobilność

Tauron i województwo małopolskie wspólnie na rzecz elektromobilności

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi pojazdów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania w województwie małopolskim zakłada podpisany dziś w Krakowie list intencyjny pomiędzy Tauronem a Wojewodą Małopolskim. Po rozpoczętym już programie pn. „Oddychaj powietrzem” to kolejne działania na rzecz aktywnej współpracy TAURONA z małopolskimi samorządowcami. 

Wspólne działania w zakresie rozwoju elektromobilności w Małopolsce polegały będą m.in. na opracowaniu strategii dotyczącej rozwoju e-mobility w województwie małopolskim, prowadzeniu kampanii edukacyjnych na rzecz popularyzacji pojazdów elektrycznych oraz wzajemnej wymianie informacji. 

List intencyjny w zakresie rozwoju elektromobilności podpisali podczas konferencji „Innowacyjna Gmina” w TAURON Arenie Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski oraz Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. 

Zobacz także: Współużytkowanie aut i elektromobilność obniżają emisję spalin

Jak wynika z analiz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce jest spalanie paliw stałych, śmieci i innych odpadów w gospodarstwach domowych. W dużych miastach, gdzie likwidowane są nieekologiczne systemy grzewcze, rośnie udział emisji pyłów PM 10 i PM 2,5 ze źródeł komunikacyjnych. 

„Z tego względu, równolegle z wymianą ogrzewania na ekologiczne, trzeba prowadzić działania zmierzające do rozwoju transportu publicznego zasilanego energią elektryczną oraz wspierać rozwój samochodów elektrycznych. Takie działanie to inwestycja w zdrowie wszystkich mieszkańców Małopolski teraz i w przyszłości” - podkreśla Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski.
Zgodnie z planami rządu w 2025 r. po polskich drogach ma jeździć 1 mln samochodów elektrycznych, w tym według prognoz w 2020 roku w Polsce ma być ponad 800 e-busów. 

„Synergia wiedzy, kompetencji i doświadczeń obu stron z pewnością przyczyni się do rozwoju szeregu innowacyjnych rozwiązań w małopolskich gminach, a co za tym idzie wpłynie na poprawę stanu powietrza w tym regionie. TAURON dostarcza dziś prądu do wszystkich 182 gmin Województwa Małopolskiego. Wygrał również przetargi na sprzedaż energii elektrycznej dla zdecydowanej większości jednostek samorządu terytorialnego oraz dostawę paliwa gazowego np. dla grupy zakupowej miasta Kraków. To wszystko sprawia, że TAURON to naturalny partner samorządów do wdrażania innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań również dla transportu publicznego w regionie” - zaznacza Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. klienta i wsparcia korporacyjnego.

Zobacz także: Umarł Diesel, niech żyje elektromobilność? [KOMENTARZ]

Konferencja „Innowacyjna Gmina”, w której wzięło udział ponad 150 managerów samorządowych, rozpoczęła wymianę doświadczeń, oczekiwań i stanowisk dotyczących rozwoju elektromobilności w województwie małopolskim. Podczas spotkania mówiono m.in. o światowych trendach rynku e-busów i środowiskowych efektach przejścia na transport publiczny zasilany energią elektryczną. Dyskutowano też o głównych barierach upowszechniania e-busów i aspektach finansowych wdrożenia projektu.

W Małopolsce działa już rozpoczęty w kwietniu br. program edukacyjno-ekologiczny „Oddychaj powietrzem” prowadzony przez TAURON. Celem projektu jest przekazywanie wiedzy na temat przyczyn i skutków niskiej emisji oraz dostarczanie nowoczesnych systemów grzewczych, które nie szkodzą środowisku. W ramach programu prowadzone są akcje edukacyjne oraz zbierane są dane do badań dotyczących wiedzy nt. problemów zanieczyszczenia powietrza i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym. Patronem programu jest Wojewoda Małopolski.

Jednym z elementów programu jest portal oddychajpowietrzem.pl, na łamach którego prezentowane są praktyczne rozwiązania skuteczne w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Na stronie prowadzony jest również „Konkurs z klimatem”, w którym można wygrać czujniki czadu i zdecydować, która gmina ma otrzymać od TAURONA oczyszczacze powietrza przeznaczone do gminnych żłobków i przedszkoli.

Zobacz także: Rynek elektromobilności nabiera rozpędu

kn/Tauron

Reklama

Komentarze

    Reklama