Elektromobilność

Rząd PiS rezygnuje z elektromobilności?

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Gazeta Wyborcza spekuluje na temat wycofania się rządu Beaty Szydło z programu elektromobilności – jednego z kluczowych projektu tzw. Planu Morawieckiego. Zdaniem Gazety świadczyć ma o tym rezygnacja z propozycji nie doliczania podatku akcyzowego do ceny aut elektrycznych.

Według Andrzeja Kublika z Gazety Wyborczej sygnałem świadczącym o cichym wycofaniu się rządu z ambitnego programu rozwoju elektromobilności w Polsce jest wypowiedź wiceministra finansów Wiesława Janczyka na posiedzeniu sejmowej komisji finansowej pod koniec zeszłego tygodnia: „Akcyza na samochody elektryczne jest na poziomie 3,1 proc., bardzo niskim. Nie ma potrzeby szybkiego reagowania” – powiedział wiceminister.

Słowa te stoją w sprzeczności z deklarowanym planem rozwoju elektromobilności opartym m.in. na pomocy fiskusa nabywcom aut elektrycznych Zgodnie z nim skarb państwa miał zrezygnować z podatku akcyzowego na zakup tych samochodów. O takim rozwiązaniu jeszcze w listopadzie zeszłego roku mówił minister finansów Mateusz Morawiecki. Zapowiedź ulgi podatkowej dla nabywców samochodów elektrycznych znalazła się także w przyjętym pod koniec marca przez rząd Beaty Szydło programem elektromobilności.

Zdaniem autora publikacji z powodu braku konsekwencji w sprawie akcyzy branża motoryzacyjna przestała wierzyć w obietnice Morawieckiego.

Zobacz także: Coraz więcej samochodów elektrycznych na polskich drogach

Zobacz także: Milion polskich „Tesli”? Kasandryczna wizja globalnego rozwoju elektromobilności [KOMENTARZ]

Komentarze