Reklama

Ropa

Rosja przemyca paliwo do Syrii przez wody UE?

Jak podaje serwis Reuters, rosyjskie tankowce przemyciły paliwo lotnicze do Syrii przez wody Unii Europejskiej. Zdaniem wielu obserwatorów, Moskwa, wspierając reżim Baszszara al-Asada, używa do walki z antyrządowymi rebeliantami m.in. myśliwców bombardujących.

Jak dowiedział się serwis, co najmniej dwa statki pod rosyjską banderą dostarczyły paliwo do Syrii płynąc po wodach UE, przez Cypr. Według źródła, na które powołuje się Reuters, w październiku gwałtownie wzrosła częstotliwość podobnych rejsów. Inne źródła podają, że statki te, przed dopłynięciem do Syrii, zawinęły do portów w Grecji.

 

Rada Unii Europejskiej wydała w 2014 roku rozporządzenie, na podstawie którego nałożyła na kraj al-Asada sankcje m.in. w postaci zakazu dostarczania paliw.

 

Rosyjskie ministerstwa obrony i transportu nie ustosunkowały się jeszcze do tych doniesień. Jednakże, minister obrony Siergiej Szojgu, stwierdził, że sankcje UE nie mogą być stosowane względem rosyjskich sił powietrznych w Syrii.

 

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w 2011 roku. Łącznie kosztowała życie około 140 tysięcy osób, w tym prawie 50 tysięcy cywili.

 

Zobacz także: Rosja w Syrii z powodu Gazpromu

Komentarze