Reklama

Gaz

Rosja i UE zaniepokojone zapowiedzią amerykańskich sankcji

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Komisja Europejska oraz Rosja są zaniepokojone zamiarem zaostrzenia przez Stany Zjednoczone sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Unijno-rosyjskie obawy dotyczą wspólnych projektów realizowanych w obszarze energetycznym.

Zapowiedź rozszerzenia sankcji wobec reżimu Władimira Putina wywołała zaniepokojenie w Brukseli. Na dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas wyraził obawy, że restrykcje mogą dotknąć także „niezależności energetycznej Unii Europejskiej” oraz „interesów bezpieczeństwa energetycznego”. „Aktywujemy wszystkie nasze kanały dyplomacji, aby zwrócić uwagę amerykańskim partnerom odnośnie naszych obaw" – powiedział rzecznik Komisji.

Do zapowiedzi zaostrzenia amerykańskich sankcji odniósł się dziś także rzecznik Kremla pytany w kontekście nowych amerykańskich restrykcji o przyszłość projektu Nord Stream 2 realizowanego przez Gazprom i pięć europejskich spółek energetycznych. Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja wraz ze swymi europejskimi partnerami „pracuje nad wieloma projektami o dużej skali" i dlatego "dyskusja o sankcjach, która może potencjalnie zaszkodzić tym projektom, jest obiektem naszego niepokoju". „Nie musimy mówić, że my i nasi partnerzy w Europie przywiązujemy wielką wagę do zakończenia tych projektów i będziemy do tego dążyć” – powiedział Pieskow.

Przypomnijmy: Amerykańscy kongresmeni oświadczyli w sobotę, że osiągnięli porozumienie w sprawie zaostrzenia amerykańskich sankcji wobec Rosji. Pozytywnie o tych zamierzeniach wypowiedziała się rzeczniczka Białego Domu, która potwierdziła aprobatę dla sankcji ze strony prezydenta Donalda Trumpa. Zgodnie z założeniami nowe restrykcje miałyby dotkąć m.in firmy współpracujące z rosyjskimi spółkami państwowymi przy projektach energetycznych, takich jak na przykład Nord Stream 2.

Zobacz także: Bruksela przeciwna nowym amerykańskim sankcjom wobec Rosji

Komentarze