• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Rosja chce odbudować sektor wydobycia ropy w Syrii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak stwierdził, że Rosja bierze pod uwagę aktywny udział swych koncernów w odbudowie sektora wydobywczego ropy naftowej i gazu w Syrii. Wypowiedź tę opublikował kuwejcki dziennik "Al-Siyasa".

Nowak potwierdził, że sprawa zaangażowania rosyjskich koncernów wydobywczych w odbudowę sektora petrochemicznego w Syrii była omawiana podczas jego rozmów z ministrem ds. ropy naftowej i bogactw naturalnych Syrii Ali Ghanimem.

 

"Mówiliśmy o udziale naszych firm w poszukiwaniu nowych złóż, ich eksploatacji; szczególnie koncentrując się na zagadnieniach bezpieczeństwa" – wyjaśnił.

Zobacz także: Rosja nie chce dalej ograniczać wydobycia ropy? ,,Potrzebujemy czasu na decyzję"

Także Nowak dodał: "pozostajemy w kontakcie z partnerami w Syrii w tym, co dotyczy możliwego uczestnictwa rosyjskich przedsiębiorstw w realizacji wielkich projektów naftowych i gazowych".

 

Ogarnięta wojną domową Syria była przed wybuchem konfliktu jedynym ze znaczących krajów produkujących ropę naftową. Wydobywano tam 23,3 mln ton ropy rocznie, głównie na północnym wschodzie: ze złóż Karatszuk i Rumajlan oraz w środkowej części kraju. Ocenia się, że na 1 stycznia 2010 r. Syria miała 400 mln m3 rezerw ropy naftowej (za: Oil and Gas Journal) ulokowanych we wschodniej części kraju, która znalazła się pod kontrolą Państwa Islamskiego.

 

Stany Zjednoczone, Unia Europejska oraz inne państwa uprzemysłowione wprowadziły embargo na handel ropą z Syrią. Sankcje gospodarcze obejmują też ograniczenie niektórych inwestycji w tym sektorze i zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w UE.

 

Restrykcje te zostały ostatni raz przedłużone w maju br. i obowiązują do 1 czerwca 2017 roku.

Jakub Wiech/PAP

Komentarze