Reklama

Wiadomości

Wielka inwestycja Aramco w niespodziewanej lokalizacji

Autor. Saudi Aramco

Koncern Saudi Aramco oraz jego chińskie spółki joint venture podpisały wspólne porozumienie ws. budowy rafinerii w północno-wschodnich Chinach. Inwestycja ma osiągać wydajność rzędu 300 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie, co zaspokoi rosnące zapotrzebowanie chińskiego smoka.

Reklama

W drugiej połowie bieżącego roku w mieście Panjin, leżącym w północno-wschodniej części Chin, rozpocznie się budowa nowej dużej inwestycji rafineryjno-petrochemicznej Aramco. Saudijski koncern informuje, że zgodnie z harmonogramem zakład ten będzie gotowy do użytku w 2026 roku. Szacuje się, że wartość inwestycji wyniesie ok. 12,2 miliarda dolarów.

Reklama

W ramach długoterminowej umowy Aramco będzie dostarczać do zakładu 210 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie

Czytaj też

„To pokazuje długoterminowe zaangażowanie Aramco w Chinach i wiarę w podstawy chińskiego sektora petrochemicznego. Jest to ważne przejęcie na kluczowym rynku, wspierające nasze ambicje wzrostu i rozwijające strategię płynną oraz chemiczną. Obiecuje również zapewnić niezawodne dostawy  ropy dla jednej z najważniejszych chińskich rafinerii" - powiedział Mohammed Y. Al Qahtani, wiceprezes wykonawczy Aramco ds. downstream.

Reklama

Według doniesień Reutersa, jeszcze przed pandemią Covid-19 Aramco zawarło dwie dodatkowe wstępne umowy dotyczące inwestycji w branży rafineryjno-petrochemicznej w Chinach. Jednym z tych projektów jest budowa zakładu w prowincji Zhejiang, który będzie miał zdolność przetwarzania nawet 800 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Czytaj też

Drugie porozumienie zostało zawarte z państwową spółka górniczą Shandong Energy i zakłada umowę na dostawy saudyjskiej ropy oraz odbioru wytworów chemicznych. Dodatkowo, obie firmy badają możliwości współpracy w celu stworzenia zintegrowanego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Chinach.

Dodatkowo w komunikacie prasowym saudyjskiej spółki czytamy, że Aramco nabyło 10% udziałów w notowanej na giełdzie w Shenzhen chińskim Rongsheng Petrochemical Co. Ltd. Transakcja opiewająca na łączną sumę 3,6 miliarda dolarów, umożliwia rozszerzenie działaności saudyjskiego koncernu na rynku niższego szczebla w Chinach.

Reklama

Komentarze

    Reklama