Reklama

Wiadomości

Ten europejski kraj kupił w kwietniu dwa razy więcej ropy i gazu z Rosji niż rok wcześniej

Fot. Komisja Europejska

Włochy w kwietniu zwiększyły import produktów energetycznych z krajów spoza Unii Europejskiej o 193,8% w ujęciu rocznym. Poinformował o tym Narodowy Instytut Statystyczny (Istat).

Istat zwraca uwagę, że łączny wzrost importu z tych krajów wyniósł 59,3%. Według Istat zakupy surowców energetycznych z Rosji w okresie sprawozdawczym wzrosły o 118,8%, w krajach OPEC o 109,6%.

Czytaj też

Jednocześnie eksport z Włoch do Stanów Zjednoczonych wzrósł w tym okresie o 19%, do krajów OPEC - również o 19%, Turcji - o 14,7%, Wielkiej Brytanii - o 13,6%, Szwajcarii - o 11,2%. Eksport do Rosji zmniejszył się w kwietniu w ujęciu rocznym o 48,4%, co związane jest z rosyjską agresją na Ukrainę.

„Ceny produktów energetycznych kupowanych przez Włochy wzrosły w marcu w tempie 72,5% rocznie" - podał Istat w połowie maja.

Jednocześnie Włochy starają się zdywersyfikować swoje dostawy paliw kopalnych, aby zmniejszyć zależność od Rosji. Chcą sprowadzać więcej LNG, a także podwyższyć poziom importu gazu z Algierii z którą łączy ich podmorski gazociąg.

Komentarze