Reklama

Wiadomości

Wyłom w UE? Premier Włoch negocjuje z Putinem

Premier Włoch Mario Draghi
Fot. Flickr.com

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Włoch Mario Draghi rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym, potwierdzony został zamiar Rosji zapewnienia nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktów – donosi kremlowska służba prasowa.

"Omawiając kwestie bezpieczeństwa energetycznego, strona rosyjska potwierdziła zamiar dalszego zapewnienia nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego do Włoch po cenach ustalonych w kontraktach" - czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Rozmowa ma miejsce w okresie, gdy Unia Europejska negocjuje szósty pakiet sankcji na Rosję, który ma objąć embargo na import ropy. Putin pod koniec marca podpisał dekret, który nakazuje klientom Gazpromu dokonywanie opłaty za surowiec w rublach. Większość europejskich firm, które kupują rosyjski gaz, zgodziła się na to rozwiązanie, co umocniło rosyjską walutę i złamało europejską jedność. Dekret narusza również kontrakty gazowe, gdzie jest mowa o opłacie w euro lub w dolarach.

Gazprom, który miał opinię niemal niezawodnego dostawcy, przerwał w kwietniu dostawy gazu do Polski i Bułgarii pomimo obowiązujących do końca roku umów. W maju odciął również od niebieskiego paliwa Finlandię, która formalnie ubiega się o członkostwo w NATO w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę.

Włochy wyraziły wolę odejścia od rosyjskiego gazu, ale nie są w stanie zrobić tego natychmiast. Zwiększyły do tej pory import LNG oraz rozmawiają z Algierią na temat dodatkowych dostaw. Z tym krajem, który ma ogromne zasoby gazu, Włochy łączy podmorski gazociąg.

Komentarze