Reklama

Wiadomości

Włochy podpisują umowę z Egiptem na transport LNG

Autor. eni.com

Przedstawiciele włoskiego Eni oraz egipskiej spółki EGAS podpisali w Kairze umowę ramową w sprawie zwiększenia dostaw LNG do Włoch.

Reklama

Obie strony zgodziły się na rozwój wspólnie zarządzanych aktywów oraz określenie możliwości maksymalizacji wydobycia gazu w najbliższym czasie. Umowa ma na celu promowanie eksportu egipskiego gazu, w szczególności do Włoch, m.in. w kontekście przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Eni zoptymalizuje również kampanie eksploracyjne w istniejących już blokach i nowo nabytych obszarach w delcie Nilu, we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz zachodniej części egipskiej pustyni. Na mocy nowego porozumienie oraz umowy podpisanej w 2021 r. działalność ma wznowić zakład produkcyjny LNG Damietta, dzięki czemu import gazu do Włoch i Europy wyniesie 3 mld m3 rocznie.

Porozumienie to ma na celu zmniejszenie zależności energetycznej Włoch od Federacji Rosyjskiej, bowiem importują oni ok. 90% swojego rocznego zapotrzebowania na gaz. Według danych włoskiego ministerstwa ekologii, w 2021 r. do Włoch sprowadzono 72,728 mld m3. gazu, z czego blisko 40% pochodziło z Rosji, a 31% z Algierii.

Reklama

Komentarze

    Reklama