Reklama

Gaz

USA chcą wykorzystać kłopoty Putina i zamierzają poważnie zwiększyć eksport LNG

Fot. www.polskielng.pl

Amerykański departament energii prognozuje, że w bieżącym roku eksport LNG z USA wzrośnie o 1/4. Stany Zjednoczone stopniowo zajmują na rynku energii miejsce, które zwalnia Rosja.

Z raportu U.S. Energy Information Administration wynika, że eksport skroplonego gazu ziemnego w bieżącym roku powinien wzrosnąć aż o 25%. „Spodziewamy się, że silny wzrost eksportu amerykańskiego LNG będzie kontynuowany w 2022 roku” - czytamy.

Czytaj też

Temu scenariuszowi sprzyjają zarówno wysokie ceny surowca, jak i rosnący popyt oraz niepewność po stronie podażowej, związana z bestialską napaścią Rosji na Ukrainę. Coraz więcej krajów deklaruje, że w krótkiej, średnio i długoterminowej perspektywie będzie odchodzić od sprowadzania surowca z Rosji.

Doniesienia zza oceanu napawają pewnym optymizmem, kiedy uświadomimy sobie, że przed Europejczykami jawi się kolejne wyzwanie, związane z uzupełnieniem magazynów gazu. Obecnie są one zapełnione w zaledwie 26,95%. EIA zauważa, że dla podobnego okresu w ostatnich pięciu latach średnia wynosiła ok. 34%.

  • LNG

Komentarze