Reklama

Wiadomości

Handlowali rosyjską ropą na całym świecie, ale już nie będą. Kolejna globalna firma porzuca surowce Putina

Fot. Canva

Grupa Vitol, będąca największym niezależnym handlarzem ropy na świecie, zamierza w pełni zrezygnować z handlu rosyjskim surowcem do końca 2022 roku.

Firma potwierdziła, że nie będzie zawierć żadnych nowych kontraktów z rosyjskimi producentami. Jednocześnie podkreśla, że wszystkie zakupy surowców dokonane po rosyjskiej agresji na Ukrainę są częścią zawartych wcześniej kontraktów.

Rzecznik firmy oznajmił, że ilości rosyjskiej ropy sprzedawanej przez Vitol „znacznie spadnie w drugim kwartale". Według niego wynika to ze zmniejszenia zobowiązań umownych.

Czytaj też

Oświadczenie firmy pojawiło się po tym, jak doradca prezydenta Ukrainy skierował list do dyrektorów generalnych Vitolu i innych handlowców naftowych, prosząc ich o zaprzestanie prowadzenia interesów z rosyjskim przemysłem naftowym, aby odciąć Rosję od głównego źródła gotówki.

Dyrektor generalny Vitol, Russell Hardy, oznajmił że firma zaprzestała prowadzenia działalności spotowej w Rosji, ale nadal realizuje długoterminowe kontrakty. Podkreślił, że wciąż nie została podjęta decyzja  czy zrezygnować z udziału w projekcie naftowym Rosnieftu „Wostok".

Grupa Vitol to szwajcarsko-holenderska firma specjalizująca się w handlu ropą i produktami naftowymi. Założona w 1966 roku była pierwszą największą na świecie firma w swojej branży.

Komentarze