Reklama

Wiadomości

Orlen pomoże Czechom uniezależnić się od ropy z Rosji? Trwają rozmowy

Autor. Sébastien Avenet/Flickr CC BY 2.0

Naszym celem jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej do Czech, gdzie w ramach Grupy Orlen działa koncern Unipetrol, aby całkowicie wyeliminować surowiec z Rosji - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem przemysłu Czech Josefem Sikelą.

Reklama

Podczas briefingu prasowego w Pradze po spotkaniu z szefem resortu przemysłu Czech, w którym uczestniczył także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oznajmił, że rozmowy dotyczyły głównie bezpieczeństwa energetycznego regionu i współpracy w tym zakresie obu rządów, a także decyzji podejmowanych w ramach Grupy Orlen.

Reklama

"Naszym celem, wspólnym celem, jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej w ten sposób, aby całkowicie wyeliminować ropę rosyjską, czyli to czego dokonaliśmy już w Polsce" - oświadczył Sasin. Przypomniał, że w Polsce bardzo ważnym elementem dywersyfikacji dostaw ropy naftowej była fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos oraz pozyskanie partnera tej transakcji - saudyjski koncern naftowy Saudfi Aramco i podpisanie z nim strategicznej umowy zapewniającej zaopatrzenie w surowiec.

Czytaj też

Sasin oświadczył, że dywersyfikacja dostaw ropy naftowej dla Czech, sprowadzanie jej z innych kierunków niż rosyjski, jak obecnie w Polsce, "to wspólne oczekiwanie" polskiego i czeskiego rządu, jak również całej społeczności międzynarodowej, która jest wstrząśnięta agresją Rosji na Ukrainę.

Reklama

"Jednym z elementów tego sprzeciwu jest wyeliminowanie rosyjskich surowców energetycznych z rynku europejskiego" - podkreślił Sasin. I dodał: "Będziemy nad tym pracować. To nie były rozmowy łatwe, ponieważ działamy w okresie kryzysu energetycznego, który dotknął zarówno Polskę, jak i dotyka Republikę Czeską".

Do Grupy Orlen należy czeski Orlen Unipetrol, który zarządza m.in. dwiema rafineriami, jedynymi w tym kraju - w Litvinowie i w Kralupach, a także siecią 431 stacji paliw Orlen Benzina (dane na koniec 2022 r.), które od 2021 r. przechodzą zmianę wizerunku (rebranding) pod marką Orlen.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama