Reklama

Wiadomości

Korea Północna ignoruje sankcje ONZ. Już zaimportowała ponad 500 tys. baryłek

Flagi Rosji i Korei Północnej
Flagi Rosji i Korei Północnej
Autor. Mil.ru

Tylko w marcu Rosja wysłała Korei Płn. 165 tys. baryłek rafinowanej ropy, wbrew restrykcjom ONZ – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. USA z partnerami przygotowują w związku z tym nowe sankcje.

Jak powiedział Kirby podczas briefingu prasowego online, marcowe dostawy paliwa z Rosji sprawiły, że Korea Północna przekroczyła wyznaczony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ limit importu 500 tys. baryłek rocznie.

Jak dodał, w tym samym czasie Rosja przyczyniła się do wygaśnięcia mandatu grupy ekspertów monitorujących przestrzeganie sankcji RB ONZ, wetując przedłużenie ich misji. W wyniku weta zespół formalnie zakończył działalność z końcem kwietnia.

Czytaj też

„Dlatego właśnie tak ważne jest, biorąc pod uwagę rozwiązanie tego panelu ekspertów, byśmy razem z innymi krajami szukali innych narzędzi, aby prowadzić ten sam typ niezależnej analizy (…), tak by Rosja i KRL-D nie mogły po prostu tak bez opamiętania oszukiwać” – powiedział.

Pytany o to, czy USA przygotowują sankcje w reakcji na działania reżimów, Kirby odmówił jednoznacznej odpowiedzi. Zapowiedział je natomiast na późniejszej konferencji rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

„Obecnie pracujemy z naszymi partnerami, w tym Australią, Unią Europejską, Japonią, Koreą Południową i Nową Zelandią, by ogłosić skoordynowane sankcje w tym miesiącu” – poinformował. Dodał, że będą one dotyczyć zarówno dostaw paliwa z Rosji do Korei Płn., jak i dostaw uzbrojenia z Korei Płn. do Rosji.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama