Reklama

Wiadomości

Francuskie banki inwestują w firmy z sektora paliw kopalnych najchętniej w Europie

Fot. Unsplash

Sześć francuskich banków: BNP Paribas, Credit Agricole, Societe Generale, BPCE, La Banque Postale i Credit Mutuel w 2021 r. przeznaczyło ok. 47 mld dol. na inwestycje i finansowanie firm związanych z sektorem paliw kopalnych; najwięcej w Europie - wynika z raportu "Banking on Climate Chaos 2022".

W dorocznym raporcie "Banking on Climate Chaos" siedem organizacji pozarządowych opisuje inwestycje finansowe, a także kredyty i gwarancje obligacji korporacyjnych udzielane przez 60 największych światowych banków dla głównych firm z sektora paliw kopalnych, takich jak Saudi Aramco, Gazprom, BP czy Shell.

Jak wskazują autorzy opracowania, główne francuskie banki pod względem finansowania sektora paliw kopalnych zajmują pierwsze miejsce na szczeblu europejskim i piąte na świecie - pomimo zobowiązań do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Czytaj też

"Francja jest wiodącym europejskim finansistą paliw kopalnych i piątym na świecie w 2021 r. Od czasu podpisania Porozumienia Paryskiego (w grudniu 2015 r. - PAP) nie zaobserwowaliśmy strukturalnego spadku finansowania ani zmiany strategii ze strony banków" - powiedział agencji AFP Louis-Maxence Delaporte z organizacji pozarządowej Reclaim Finance, która uczestniczyła w tworzeniu raportu.

Autorzy raportu odnotowali zarazem, że dwa duże francuskie banki wyznaczają pozytywne trendy w dążeniu do neutralności klimatycznej. Podkreślili przy tym ogłoszone w 2021 r. przez La Banque Postale zawieszenie wsparcia dla firm prowadzących ekspansję w sektorze ropy lub gazu oraz zapowiedź całkowitego wycofania się z finansowania tego sektora do 2030 r. W raporcie wskazano również na podobną decyzję Credit Mutuel względem kopalni węgla i elektrowni węglowych, choć już nie firm zajmujących się wydobyciem i dystrybucją ropy i gazu.

Francuska Federacja Bankowa (FDR) nie zgadza się z wnioskami raportu NGO i zapewnia, że "nie ma uzależnienia od węglowodorów ze strony francuskich banków". Federacja odrzuca "logikę całkowitego wykluczenia firm powiązanych z paliwami kopalnymi" i opowiada się za wspieraniem obywateli i przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o mniejszej emisji dwutlenku węgla. "Francuskie banki muszą finansować całą gospodarkę, która dzisiaj jest emisyjna" – stwierdzono w stanowisku wystosowanym przez FDR.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. rmarcin555

    W tej chwili wszyscy inwestują w paliwa kopalne, bo przy tych cenach trudno tego nie robić. Zobaczcie sobie notowania firm i funduszy.