Reklama

Wiadomości

Ceny ropy w USA z największym kwartalnym wzrostem od marca

Autor. Envato

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują niewielkie zmiany, ale są na drodze do największego kwartalnego wzrostu od marca 2022 r. Inwestorzy obawiają się, że wysokie ceny surowca wpłyną negatywnie na perspektywy dla wzrostu PKB.

Reklama

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 91,84 USD, wyżej o 0,14 proc. i po skoku w środę o 3,6 proc. - najmocniej od początku maja.

Reklama

Ropa Brent na ICE w dostawach na XI wyceniana jest po 95,13 USD za baryłkę, niżej o 0,26 proc.

Cena West Texas Intermediate spadła po czwartkowej sesji zmiennej, wcześniej rosnąc powyżej 95 dolarów za baryłkę. Kontrakty terminowe nadal rosną w skali tygodnia i miesiąca i zmierzają ku największemu kwartalnemu wzrostowi od marca 2022 r. W III kwartale cena WTI wzrosła o ponad 30 proc.

Reklama

Czytaj też

Rapidan Energy Group oceniła, że Arabia Saudyjska może być coraz bliżej ożywienia produkcji, zamiast ryzykować dalszy wzrost cen, który mógłby zmniejszyć popyt. OPEC prognozuje deficyt dostaw na poziomie 3 milionów baryłek dziennie w przyszłym kwartale, a zapasy w największym amerykańskim węźle magazynowym spadły blisko krytycznego poziomu.

Zapasy ropy w USA w hubie w Cushing spadły do krytycznego poziomu nieco poniżej 22 mln baryłek. To ich najniższy poziom od lipca 2022 r., bliski minimów operacyjnych.

"Na zacieśnionych rynkach w dalszym ciągu panuje tyrania wyjątkowo wysokich cen ropy pomimo ryzyka spowolnienia gospodarczego. Jednak chwila wytchnienia po ostatnich wzrostach nie jest dziwna, biorąc pod uwagę trudną do przewidzenia reakcję na rosnące ryzyko dla perspektyw" – powiedział Vishnu Varathan, dyrektor ds. ekonomii i strategii w Mizuho Bank.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama