Reklama

Wiadomości

Analitycy: Gujana może w tym roku znaleźć się wśród największych eksporterów ropy

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels.com

W tym roku Gujana może znaleźć się w pierwszej 20 największych eksporterów ropy naftowej na świecie - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ten surowiec wskutek sankcji nałożonych na Rosję zwiększenie produkcji zapowiedziało wiele państw.

Jak zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), Stany Zjednoczone, Kanada, Chiny, Indie i Kolumbia znalazły się w licznej grupie krajów, które zapowiedziały zwiększenie produkcji ropy naftowej w 2022 r. - w związku ze wzrostem zapotrzebowania na ten surowiec na skutek sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję oraz odbudowy światowego popytu osłabionego przez pandemię.

"Wzrost dostaw możliwy będzie też z kierunków mniej oczywistych – kraje afrykańskie planują zwiększenie wydatków kapitałowych na wydobycie ropy i gazu w regionie w 2022 r. o 30 mld dol." - zauważyli analitycy PIE. Jak zaznaczyli, skorzystają na tym również nowi eksporterzy.

Czytaj też

"W 2022 r. Gujana – niewielki kraj w Ameryce Południowej – może znaleźć się w pierwszej dwudziestce największych eksporterów ropy naftowej na świecie" - ocenili. W ostatnich trzech latach, jak dodali, wartość eksportu paliw mineralnych z Gujany odznacza się dużą dynamiką wzrostu. Od czasu rozpoczęcia wydobycia ropy w 2019 r. wartość eksportu tego surowca wzrosła z poziomu 8,2 mln dol. do 2933,4 mln dol. w 2021 r.

"W 2022 r. planowane jest potrojenie poziomu wydobycia ropy: ze 110 tys. baryłek w 2021 r. do 340 tys. (dla porównania dzienne wydobycie USA – największego producenta ropy na świecie – w 2020 r. wynosiło 18,61 mln baryłek)" - zauważył PIE. Analitycy wskazali, że dzięki najnowszym odkryciom rezerwy ropy naftowej Gujany szacuje się na 10 mld baryłek, co plasuje ten kraj w pierwszej dwudziestce na świecie.

W następstwie rozwoju sektora naftowego w 2022 r. wzrost gospodarczy Gujany ma wynieść 49,7 proc. i jest to najwyższy prognozowany przez Bank Światowy wynik na świecie - zauważyli analitycy. "Wysoki wzrost wynika również z niskiej bazy – w ujęciu bezwzględnym PKB urośnie o ok. 3 mld dol. W 2022 r. Gujana planuje również powołać narodową spółkę energetyczną, aby rozpocząć własną produkcję gazu i ropy naftowej" - dodano w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Według analityków na pozytywne perspektywy rozwoju Gujany "cieniem kładzie się słabość instytucjonalna kraju oraz występująca korupcja". Do niepokojów o przyszłość Gujany dochodzą też m.in. roszczenia Wenezueli do obszaru spornego z Gujaną, tzw. Guayana Esequiba, obejmującego 74 proc. powierzchni zachodnich terenów Gujany, w tym roponośne wybrzeże.

Źródło:PAP

Komentarze