• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

W USA działa najmniej wiertni ropy od 9 miesięcy - surowiec po 55 dolarów

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

W USA spada produkcja ropy - w ub. tygodniu czynnych wierni ropy z łupków było najmniej od niemal 9 miesięcy. Surowiec w USA kosztuje ok. 55 dolarów za baryłkę - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,17 USD, po zniżce o 0,16 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,70 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,06 proc.

W ubiegłym tygodniu w USA liczba aktywnych wierni ropy z łupków spadła o 15 i wyniosła 847, najniżej od niemal 9 miesięcy - wynika z danych firmy Baker Hughes.

"Liczba nowych wiertni ropy z łupków nie wzrośnie jakoś dramatycznie, jeśli ceny ropy będą wynosić blisko 50 dolarów za baryłkę i nie będzie wyraźnego kierunku ich zmian" - mówi Jun Inoue, starszy ekonomista Mizuho Research Institute Ltd.

"Podczas, gdy amerykańskie sankcje na Wenezuelę i jej ropę mogą w krótkim czasie wspierać ceny ropy, to dostawy od innych producentów mogą być w stanie zrekompensować to w długoterminowej perspektywie" - dodaje.

Traderzy na razie obserwują ile z wenezuelskiej produkcji ropy - na poziomie 1,27 mln b/d w styczniu - ubędzie z rynków, po tym jak USA ogłosiły w ub. tygodniu wprowadzenie sankcji na dostawy surowca z tego kraju - wobec firmy Petroleos de venezuela SA.

Analitycy Citigorup Inc. oceniają, że kary USA wobec Wenezueli mogą wpłynąć na zmniejszenie produkcji wenezuelskiej ropy o 1 mln baryłek dziennie.

Tymczasem produkcja ropy przez 14 państw z grupy OPEC wyniosła w styczniu 31,02 mln baryłek dziennie i spadła najmocniej od 2 lat - o 930 tys. baryłek dziennie - wynika z wyliczeń agencji Bloomberg.

15. członek OPEC - Katar - opuścił grupę z końcem grudnia 2018 r.

Znaczące ograniczenia w produkcji ropy wprowadziły m.in. Arabia Saudyjska, która zmniejszyła dostawy swojego surowca mocniej niż się zobowiązała, poza tym Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt.

Do tego mniej ropy na rynki dociera z Iranu i Libii, chociaż tych krajów nie obejmuje przyjęty w grudniu 2018 r. plan zmniejszenia dostaw ropy przez kraje OPEC i jego sojuszników o 1,2 mln b/d od stycznia br.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 1,47 USD, czyli 2,7 proc., do 55,26 USD za baryłkę.

W styczniu 2019 r. w USA zdrożała o 18 proc. - najmocniej niż w jakimkolwiek styczniu od 1983 r.

Źródło:
PAP

Komentarze