• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

USA: Urzędnicy odrzucają wnioski o wsparcie sektora oil & gas

Fot. Lindsey G / Flickr
Fot. Lindsey G / Flickr

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła agencja Reutera, wynika, że administracja Donalda Trumpa odrzuciła większość wniosków o obniżenie opłat koncesyjnych. Składały je spółki naftowo-gazowe, które ucierpiały w związku z obniżonym popytem na paliwa.

Apele dotyczące wsparcia amerykańskiej branży energetycznej poprzez odgórne zawieszenie lub obniżenie części opłat, nie spotkały się z akceptacją urzędników. Interior Bureau of Land Management rozpatruje indywidualne wnioski dotyczące obniżenia opłat licencyjnych oraz zawieszenia spłaty leasingów.

Urzędnicy tłumaczą, że „konserwatywne” podejście do rozstrzygania spraw znajduje swoją przyczynę we wzroście zapotrzebowania na paliwa. Ich zdaniem to szansa dla przemysłu na odrobienie części strat.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu liczba aktywnych wiertni w Stanach Zjednoczonych spadła do rekordowo niskiego poziomu.

Z danych opracowywanych przez firmę Baker Hughes wynika, że liczba aktywnych urządzeń wiertniczych na terytorium USA wynosi odpowiednio 189 dla ropy naftowej oraz 75 dla gazu. Pierwszy wskaźnik jest najniższym od czerwca 2009, zaś drugi najniższym od roku 1987.

Ponad połowa wszystkich wiertni w USA znajduje się w Basenie Permskim. Liczba aktywnych jednostek spadła tam w minionym tygodniu o pięć sztuk, do 132 - osiągając tym samym najniższy poziom od kwietnia 2016.

Komentarze