• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

USA: Ropa przekroczyła 50 USD za baryłkę

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Ropa w USA przekroczyła już poziom 50 USD za baryłkę, notowany ostatnio w grudniu 2018 r., a surowiec nadal mocno zyskuje. To już 8. z kolei sesja ze zwyżką cen ropy - najdłuższy okres wzrostowy od półtora roku - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,35 USD za baryłkę, po zwyżce o 1,15 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,33 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 1,04 proc.

Inwestorzy liczą na to, że władze w Waszyngtonie i Pekinie osiągną porozumienie w sprawie handlu, po tym gdy w poniedziałek w Chinach rozpoczęły się rozmowy amerykańsko-chińskie. Miały trwać dwa dni, ale zostały przedłużone do środy.

Ponieważ powód przedłużenia negocjacji USA i Chin nie był od razu jasny prezydent USA Donald Trump, aby rozwiać wątpliwości, wyraził swój optymizm w tweecie: "Rozmowy z Chinami idą bardzo dobrze!" Trump podobno jest gotowy, aby wkrótce "zrobić interes" z Chinami.

Sekretarz handlu USA Wilbur Ross oceniał w poniedziałek w wywiadzie dla CNBC, że jest "bardzo duża szansa", aby USA osiągnęły rozsądną umowę z Chinami.

Perspektywa "odwilży" w relacjach handlowych pomiędzy dwoma największymi mocarstwami na świecie wspiera ryzykowne aktywa, a na giełdach w Azji w środę dominują mocne zwyżki lokalnych indeksów.

"Ogólnie sentyment inwestorów do ryzykownych aktywów poprawił się, ponieważ toczące się rozmowy pomiędzy USA a Chinami zmniejszają niepewność na rynkach" - mówi Ahn Yea Ha, analityk giełd towarowych w Kiwoom Securities Co.

"Z drugiej stropy OPEC sygnalizuje, że jest zdecydowany usunąć z rynków paliw nadmiar podaży ropy, a to również wspiera notowania tego surowca" - dodaje.

W ciągu poprzednich 7 sesji WTI na NYMEX zyskała prawie 12 procent, podobnie Brent, "likwidując" niemal połowę straty z 2018 r.

ML/PAP

Komentarze