• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

USA: przerwa we wzrostach cen ropy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ropa w USA zdrożała w półtora tygodnia o 7 proc., a teraz mała przerwa - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,09 USD, bez zmian.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,40 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,08 proc.

Kraje koalicji OPEC+ zobowiązały się w grudniu 2018 r. do zmniejszenia dostaw ropy, ale na razie różnie to wygląda.

W styczniu mocniejsze cięcia produkcji ropy, niż to ustalono, przeprowadziła Arabia Saudyjska. Do tego eksport saudyjskiej ropy spadł w I połowie lutego o 1,3 mln baryłek dziennie wobec I połowy II 2018 r.

Tymczasem tylko 10 z 21 krajów tworzących sojusz OPEC+ w pełni wywiązało się z przyznanych im limitów dostaw ropy - wynika z analiz agencji Bloomberg.

Inwestorzy śledzą teraz z uwagą informacje docierające w Waszyngtonu, gdzie we wtorek rozpoczęły się kolejne rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami.

Zbliża się koniec "rozejmu handlowego" - to 1 marca, ale prezydent USA Donald Trump deklarował, że jest gotów opóźnić wprowadzenie dodatkowych podwyżek ceł importowych na chińskie towary o wartości 200 mld USD, o ile nastąpi ruch w kierunku rzeczywistego zawarcia transakcji.

"Wzrost cen ropy jest obecnie napędzany głównie przez ograniczenia produkcyjne OPEC+, zwłaszcza przez determinację Arabii Saudyjskiej, aby podnieść ceny ropy na globalnych rynkach" - mówi Ahn Yea Ha, analityk giełd towarowych w Kiwoom Securities Co.

"Do tego rośnie optymizm wśród inwestorów, że USA i Chiny mogą rozwiązać konflikt handlowy" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 0,9 proc. i zakończyła dzień na najwyższym poziomie od 19 listopada 2018.

jw/PAP

Komentarze