Reklama

Ropa

Rosja ponownie największym dostawcą ropy do Chin

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Rosja zwiększyła w lipcu eksport ropy do Chin o 30,1% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym - informuje Reuters.

W minionym miesiącu Rosjanie wysłali do Chin 7,38 mln ton ropy naftowej. Federacja Rosyjska stała się dzięki temu największym dostawcą "czarnego złota" do Państwa Środka. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od kwietnia bieżącego roku.

Na drugie miejsce w klasyfikacji dostawców awansował Irak, który wyeksportował do Chin 5,79 mln ton surowca - w skali roku oznacza to wzrost o 35,7%. Poważny spadek odnotowano w przypadku eksportu z Arabii Saudyjskiej - dostarczyła ona 5,36 mln ton, czyli 23,4% mniej w ujęciu r/r. Tym samym Królestwo po raz pierwszy od dwóch lat spadło poniżej drugiego miejsca.

Import ropy ze Stanów Zjednoczonych do Chin wyniósł w lipcu 3,7 mln ton, co oznacza wzrost r/r o 139%.

Analitycy Reutersa zwracają uwagę, że wzrost eksportu irackiej ropy wynika z faktu, że kraj ten w maju i czerwcu nie wypełnił swoich zobowiązań w zakresie ograniczenia wydobycia. Inaczej wyglądała sytuacja w przypadku Arabii Saudyjskiej, która kosztem utraty części udziałów w rynku dokonała ustalonych wcześniej redukcji.

Przypomnijmy, że na bazie porozumienia OPEC+ wydobycie ropy przez sygnatariuszy powinno zostać obniżone sumarycznie o 7,7 mln baryłek dziennie do końca roku. W kolejnym okresie, od styznia do końca kwietnia o 5,8 mln b/d. Wśród krajów, które w maju i czerwcu nie wypełniły swoich zobowiązań są: Irak, Kazachstan, Nigeria, Angola i Gabon.

Komentarze