Reklama

Ropa

Rosja atakuje Polskę za… brak europejskiej solidarności

Autor. www.pck.de

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zarzuciła Polsce, że próbuje grać „kartą geopolityczną” oraz zapomina o europejskiej solidarności, patrząc tylko na swoje interesy.

Reklama

Maria Zacharowa skomentowała w ten sposób doniesienia „Financial Times” dotyczące dostaw ropy do rafinerii Schwedt, zlokalizowanej niedaleko polsko-niemieckiej granicy. Firma, przygotowując się na odcięcie lub ograniczenie dostaw rosyjskiej ropy (spowodowane sankcjami) rozważała sprowadzanie części surowca przez naftoport w Gdańsku.

Reklama

Pomysł ten, jak wskazują autorzy publikacji, nie spotkał się jednak z entuzjazmem strony polskiej, dla której poważnym problemem jest struktura własnościowa rafinerii - jej największym udziałowcem jest Rosnieft (ponad 50%).

Czytaj też

Odpowiedź rosyjskiego MSZ była mocna i absurdalna. Maria Zacharowa oświadczyła, że działania Warszawy „nie mają nic wspólnego z wzajemnym szacunkiem”. Jej zdaniem Polacy chcą „grać kartą geopolityczną, całkowicie zapominając” o europejskiej solidarności oraz składanych obietnicach.

Reklama

Rosjanka dodała, że rząd w Warszawie „nie gra na korzyść swoich partnerów w Unii Europejskiej”, ale dąży do osiągnięcia jak największych własnych korzyści.

Reklama

Komentarze

    Reklama