• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Ropa w USA znów powyżej 66 USD za baryłkę, Brent podąża do 69 USD

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku nieznacznie się zmieniają, ale wcześniej odnotowały największy 2-dniowy wzrost od marca. Surowiec na NYMEX jest znów wyceniany powyżej 66 USD za baryłkę - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 66,12 USD, wyżej o 0,11 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 68,57 USD za baryłkę, wyżej o 0,16 proc.

Inwestorzy śledzą informacje na temat ożywienia popytu na paliwa, co może umożliwić rynkom dostosowanie się do potencjalnego zwiększenia dostaw ropy z Iranu.

W ub. tygodniu odbyto czwartą rundę negocjacji na temat odnowienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku, która zakładała, że ten kraj zmniejszy produkcję uranu, a światowe mocarstwa zdejmą ze strony irańskiej sankcje gospodarcze.

Rozmowy pomiędzy stronami będą kontynuowane w tym tygodniu w Wiedniu - przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw będą się zastanawiać nad rozwiązaniem nierozstrzygniętych kwestii dotyczących porozumienia nuklearnego.

Gdyby doszło do zniesienia sankcji USA na Iran wówczas wzrósłby przepływ irańskiej ropy.

Analitycy Goldman Sachs oceniają, że rynki paliw prawdopodobnie będą w stanie wchłonąć dodatkowe baryłki ropy, i wskazują na siłę popytu w miarę wprowadzania na świecie szczepionek przeciwko Covid-19.

"Wznowienie rozmów w Wiedniu może sprawić, że kwestia Iranu wróci na centralne miejsce na rynkach ropy" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Oprócz Iranu, spodziewam się, że rynek znów też wróci do kwestii amerykańskich zapasów paliw i popytu na nie w USA" - dodaje.

We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) poda swoje najnowsze wyliczenia dotyczące zapasów paliw w USA w ubiegłym tygodniu, a w środę oficjalny raport przedstawi Departament Energii USA (DoE).

Na giełdzie NYMEX w N.Jorku ropa WTI zyskała podczas poprzednich 2 sesji ponad 6 proc.

Reklama
Reklama

Źródło:
PAP
  • ropa

Komentarze